Zaposlovanje novih delavcev - Določitev plače ob zaposlitvi pri novem delodajalcu

29. 5. 2018 | Avtor: Petra Ertl, urednica

Vprašanje: Delavka se bo zaposlila pri novem delodajalcu. Zaposlena je na osnovni šoli za nedoločen čas kot Računovodja VI, trenutno je njen plačni razred 26.

S 1. 8. 2018 pa se bo zaposlila na glasbeni šoli kot 50 % delovnega mesta Tajnik VIZ VI in 50 % Računovodja VI. Zanima nas, v katere plačne razrede se delavko uvrsti pri novi zaposlitvi? Ali se pri določitvi plačnega razreda upošteva število napredovanj samo za DM računovodja ali tudi za DM tajnik VIZ ? Ali mora število napredovanj za (drugo) DM tajnik VIZ odobriti ustanovitelj in MIZŠ? (začetni plačni razred za tajnika je 23; če se upošteva število napredovanj, pa bi bil 25).

Odgovor: Pri odgovoru na to vprašanje treba upoštevati Zakon o sistemu plač v javnem sektorju – ZSPJS, ki ureja določitev plače ob zaposlitvi oziroma ob sklenitvi pogodbe o zaposlitvi, in sicer prvi odstavek 20. člena, ki določa, da če je javni uslužbenec premeščen na drugo delovno mesto oziroma je sklenil pogodbo o zaposlitvi o delu na drugem delovnem mestu v nižjem ali istem tarifnem razredu, obdrži število plačnih razredov napredovanja, ki jih je dosegel na prejšnjem delovnem mestu, razen če pristojni organ ugotovi, da na prejšnjem delovnem mestu ni dosegal pričakovanih delovnih rezultatov (razlog nesposobnosti) ali da plačni razredi za napredovanje na prejšnjem delovnem mestu niso bili doseženi v skladu z zakonom ali na njegovi podlagi izdanimi predpisi. Ohranitev plačnih razredov napredovanja je možna pri istem ali drugem delodajalcu v isti plačni podskupini ali na istovrstnih oziroma sorodnih delovnih mestih v različnih plačnih podskupinah ...

Pri določitvi plače javne uslužbenke, ki je na delovnem mestu Računovodja v VI. tarifnem razredu in je uvrščena v 26. plačni razred, je treba upoštevati naslednje:

  • Ko bo sklenila novo pogodbo o zaposlitvi pri drugem delodajalcu, bo lahko na delovnem mestu Računovodja obdržala 26. plačni razred, saj lahko skladno z ZSPJS obdrži število napredovanj, ker gre za isti tarifni razred in za isto plačno podskupino (J01).
  • Delovno mesto Tajnik VIZ VI je uvrščeno v plačno podskupino J02, torej v drugo plačno podskupino, kar pomeni, da ni možno obdržati števila doseženih napredovanj, razen če bi bilo možno ugotoviti, da gre za istovrstna oziroma sorodna delovna mesta v različnih plačnih podskupinah, kar pa je glede na vsebino dela na delovnem mestu Računovodja in na delovnem mestu Tajnik VIZ malo verjetno. Primerjati bi bilo treba opise nalog na obeh delovnih mestih.

Odločitev o tem, ali gre za istovrstna dela, sprejema delodajalec, ker pa je MIZŠ financer, tudi preverja plačne razrede in daje usmeritve glede priznavanja doseženih napredovanj, zato bi kazalo zaprositi za stališče o možnosti priznanja doseženih napredovanj na delovnem mestu Tajnik VIZ še MIZŠ. Po informacijah iz preteklega leta je bilo stališče, da delovni mesti Računovodja in Tajnik VIZ nista sorodni oziroma primerljivi, kar pomeni, da bi javna uslužbenka na delovnem mestu Tajnik VIZ imela 23. plačni razred.

Na podlagi drugega odstavka 19. člena ZSPJS pa je možno javnega uslužbenca ob zaposlitvi uvrstiti v višji plačni razred od osnovnega, če obstajajo utemeljeni razlogi. Zakon določa, da se ga lahko uvrsti v plačni razred, ki je za največ pet plačnih razredov višji od plačnega razreda delovnega mesta oziroma naziva, vendar ne v višji plačni razred kot ga je možno doseči z napredovanjem, treba pa je pridobiti soglasje, in sicer pred sklenitvijo pogodbe o zaposlitvi.

Soglasje za uvrstitev za javnega uslužbenca, zaposlenega pri posrednih uporabnikih proračuna, pri katerih je ustanovitelj lokalna skupnost, financer pa država, poda župan v soglasju s pristojnim ministrom.

Nazaj