Zaposlovanje - Objava prostega delovnega mesta

22. 5. 2018 | Avtor: Štefka Korade Purg

Vprašanje:

1. Prosto delovno mesto objavimo na portalu zavoda za zaposlovanje. Ali se mora objava obesiti tudi na oglasni deski delodajalca?

2. Objavljeno je prosto delovno mesto za določen čas. Ali se lahko pogodbo, sklenjeno na to objavo, naknadno spremeni v nedoločen čas (prva alineja prvega odstavka 26. člena)?

3. Po 5. alineji 26. člena ZDR-1 javna objava ni obvezna – ali se interno objavo izobesi na oglasni deski pri delodajalcu ali se lahko pošlje kar vsem zaposlenim na elektronski naslov?

Odgovor:

Uvodoma je treba opozoriti, da sklepanje pogodb o zaposlitvi v javnem zavodu poteka skladno z ZDR-1, ZOFVI ter Kolektivno pogodbo za dejavnost vzgoje in izobraževanja. Tako ZOFVI v 107. členu določa, da se delovna razmerja, udeležba delavcev pri upravljanju in uresničevanje sindikalnih pravic delavcev v vrtcu oziroma šoli urejajo v skladu z zakonom in kolektivno pogodbo, če ZOFVI ne določa drugače. Posebej pa je treba opozoriti še na 107. a člen, ki ureja prepoved sklepanja delovnega razmerja in določa, da na področju vzgoje in izobraževanja ne more skleniti delovnega razmerja oziroma opravljati dela oseba, ki:

  • je bila pravnomočno obsojena zaradi naklepnega kaznivega dejanja, ki se preganja po uradni dolžnosti, na nepogojno kazen zapora v trajanju več kot šest mesecev,
  • je bila pravnomočno obsojena zaradi kaznivega dejanja zoper spolno nedotakljivost.

Konkretna vprašanja pa se nanašajo na objavo prostega delovnega mesta, kar ureja ZDR-1, upoštevati pa je treba tudi tretji odstavek 7. člena Zakona o urejanju trga dela – ZUTD, ki določa, da morajo delodajalci iz javnega sektorja, torej tudi javni zavodi, in gospodarske družbe v večinski lasti države pri Zavodu za zaposlovanje javno objaviti vsako prosto delovno mesto oziroma vrsto dela, razen v primerih izjem od obveznosti javne objave, ki jih določa zakon, ki ureja delovna razmerja v 26. členu.

ZDR-1 v 25. členu določa, da mora delodajalec, ki zaposluje nove delavce, prosto delovno mesto javno objaviti. Objava prostega dela mora vsebovati pogoje za opravljanje dela in rok za prijavo, ki ne sme biti krajši od treh delovnih dni.

Za javno objavo se po ZDR-1 šteje tudi objava, ki jo izvede zavod za zaposlovanje, lahko pa delodajalec opravi javno objavo tudi v sredstvih javnega obveščanja, na spletnih straneh ali v svojih javno dostopnih poslovnih prostorih. Če delodajalec objavi prosto delo tudi v sredstvih javnega obveščanja, na spletnih straneh ali v javno dostopnih poslovnih prostorih delodajalca, začne rok za prijavo teči naslednji dan po zadnji objavi. Upoštevaje tretji odstavek 7. člena ZUTD pa mora delodajalec iz javnega sektorja vsako prosto delovno mesto objaviti na zavodu za zaposlovanje.

Poleg javne objave zakon določa tudi obveznost tako imenovane interne objave, in sicer v primeru, če delodajalec zaposluje delavce za določen čas ali s krajšim delovnim časom, ima pa prosto delovno mesto za nedoločen čas oziroma s polnim delovnim časom. V takem primeru mora delodajalec poleg javne objave prostega delovnega mesta o tem interno pravočasno seznaniti tudi delavce na pri delodajalcu običajen način – na primer na oglasnem mestu, po e-pošti, v internem glasilu. Delodajalec se kaznuje z globo, če ne objavi prostega delovnega mesta  v skladu z zakonom.

Javna objava prostega delovnega mesta izjemoma ni obvezna, in sicer zgolj v primerih, ki jih posebej določa ZDR-1 v 26. členu. Gre za primere, ko se bo sklepala pogodba med strankama, med katerima je že predhodno obstajalo pravno razmerje, ZDR-1 določa več primerov, med njimi tudi primer zaposlitev delavca, ki je bil predhodno zaposlen za določen čas, razen če je bila pogodba za določen čas sklenjena zato, ker noben kandidat ni izpolnjeval pogojev razpisa, ali če je šlo za nadomeščanje odsotnega delavca.

Pri konkretnih vprašanjih pa je treba upoštevati naslednje:

  1. Prosto delovno mesto objavimo na portalu zavoda za zaposlovanje. Ali se mora objava obesiti tudi na oglasni deski delodajalca?

Upoštevaje zgoraj navedeno pojasnilo je javna objava na zavodu za zaposlovanje za delodajalce iz javnega sektorja obvezna in šteje kot javna objava ter je s tem izpolnjen pogoj glede javne objave, kot ga določata 25. člen ZDR-1 in tretji odstavek 7 člena ZUTD. Torej objava na oglasni deski zavoda ni nujno, lahko pa jo delodajalec izvede.

  1. Objavljeno je prosto delovno mesto za določen čas. Ali se lahko pogodbo, sklenjeno na to objavo, naknadno spremeni v nedoločen čas (prva alineja prvega odstavka 26. člena)?

Prva alineja prvega odstavka 26. člena ZDR-1 določa, da se izjemoma lahko pogodba o zaposlitvi sklene brez javne objave, če gre za  sklenitev nove pogodbe o zaposlitvi med delavcem in delodajalcem zaradi spremenjenih okoliščin. Sklenitev pogodbe o zaposlitvi zaradi spremenjenih okoliščin ureja 8. točka ZDR-1 z naslovom: 8. Sprememba ali sklenitev nove pogodbe o zaposlitvi zaradi spremenjenih okoliščin, in sicer predvsem v 49. členu. Navedeni člen določa tudi, da se sklene nova pogodba o zaposlitvi v primeru, ko se spremeni čas, za katerega je sklenjena pogodba o zaposlitvi (določen ali nedoločen čas).

V primeru, na katerega se nanaša vprašanje, je treba upoštevati razlog objave prostega delovnega mesta za določen čas. Če pogodba o zaposlitvi za določen čas ni bila sklenjena iz razlogov, ki so navedeni kot ovira za sklenitev pogodbe o zaposlitvi za nedoločen čas (nadomeščanje ali sklenitev pogodbe, ko nihče izmed kandidatov ni izpolnjeval pogojev), potem je možno z osebo, ki je sklenila pogodbo o zaposlitvi za določen čas, skleniti pogodbo o zaposlitvi za nedoločen čas. Seveda pa se izhaja iz dejstva, da je pogodba o zaposlitvi za določen čas bila sklenjena in oseba opravlja delo pri delodajalcu. Pogodbe o zaposlitvi, sklenjene za določen čas, ni možno spremeniti v pogodbo o zaposlitvi za nedoločen čas, ampak je treba upoštevaje določbe 49. člena ZDR-1 v povezavi z 31. členom ZDR-1 skleniti novo pogodbo o zaposlitvi.

  1. Po 5. alineji 26. člena ZDR-1 javna objava ni obvezna – ali se interno objavo izobesi na oglasni deski pri delodajalcu ali se lahko pošlje kar vsem zaposlenim na elektronski naslov?

Glede interne objave je treba ravnati na način, ki je običajen pri delodajalcu glede obveščanja, torej je možno tudi obveščanje po e-pošti.

Nazaj