Pri gradnjah novih objektov, rušenju, rekonstrukcijah, vzdrževanju in čiščenju zgrajenih objektov je treba upoštevati zahteve iz Uredbe o zagotavljanju varnosti in zdravja pri delu na začasnih in premičnih gradbiščih (Ur. l. RS 83/05).
Za ustanove, kot so šole, vrtci, dijaški domovi ipd., ki so pogosto tudi v vlogi naročnika takih del, je predvsem pomemben del uredbe, ki nalaga obveznosti naročniku del.
Te so:
Obveznosti izvajalcev del na gradbiščih pa so naslednje:
Naročnik del prevzema pri gradnji del odgovornosti za varnost same gradnje, zato mora svoj del obveznosti dosledno izpolnjevati.
Pri vseh delih, kjer delo hkrati opravljata dva delodajalca ali ga opravlja več delodajalcev in samozaposlenih delavcev, morajo ti s pisnim sporazumom določiti skupne ukrepe za zagotavljanje varnosti in zdravja pri delu v skladu z zahtevami Zakona o varnosti in zdravja pri delu. Vsak delodajalec mora v sporazumu določiti delavca za zagotovitev varnosti svojih delavcev. Delodajalci sporazumno določijo delavca, ki zagotavlja usklajeno izvajanje ukrepov, določenih s pisnim sporazumom.
V šolah, vrtcih in podobnih ustanovah je treba skleniti pisni sporazum, npr. z zunanjimi izvajalci različnih vzdrževalnih del (vzdrževalci elektroinštalacij, vzdrževalci dvigal itn.) ali izvajalci drugih posegov na objektih in na opremi (gradbeni posegi, vgradnja nove opreme ipd.), ki delo opravljajo v objektih šole oziroma vrtca ob prisotnosti oziroma sodelovanju hišnika oziroma drugih oseb, zaposlenih pri naročniku, ali pa ta dela lahko vplivajo na varnost zaposlenih oseb pri naročniku ali tudi drugih uporabnikov objektov in opreme (otrok). Če so prostori šole ali vrtca med takimi deli v uporabi, ta vpliv v vsakem primeru obstaja in je že zaradi tega pisni sporazum potreben.
Pri takem delu morajo sodelujoči delodajalci v pisnem sporazumu določiti vsak svojega delavca za zagotovitev varnosti svojih delavcev (običajno je to vodja skupine oziroma nekdo, ki je stalno prisoten pri delih svoje skupine delavcev in lahko za izvajanje zahtev v zvezi z varnostjo pri delu v skladu s pisnim sporazumom tudi odgovarja) in osebo za usklajeno izvajanje ukrepov varnosti pri delu vseh izvajalcev (običajno predstavnik naročnika, če njegovi delavci nekako sodelujejo pri delih oziroma so prisotni na območju del).
Vzorec pisnega sporazuma, ki se ga potem dopolni glede na dejansko stanje in zahteve posameznega dela, za katerega se podpisuje, je na priloženi zgoščenki.