Aktualno vprašanje - Postopek upokojitve in pravice javnega uslužbenca

26. 6. 2017 | Avtor: Petra Ertl, urednica

Vprašanje: Naša delavka bo 31. 8. 2017 imela 39 let in štiri mesece delovne dobe, rojena pa je 18. 4. 1953. Po našem mnenju dogovor ni potreben, ker je v tem letu delavka dopolnila 39 let in štiri mesece, starost pa ima doseženo. Kateri dokument ji moramo izdati ob prekinitvi ter kolikšna odpravnina ji pripada?

Odgovor: V zvezi z upokojevanjem javnih uslužbencev je treba v letu 2017 upoštevati naslednje:

1.

Najprej je treba vedno preveriti, ali javni uslužbenec izpolnjuje pogoje za pridobitev pravice do starostne pokojnine skladno z določbami ZPIZ-2. Najbolje je, da sam javni uslužbenec to preveri na pristojni enoti Zavoda za pokojninsko zavarovanje, kjer mu bodo pojasnili tudi vsa pravila glede izračuna pokojnine, saj je pomembno, ali bo oseba prejela pokojnino z odbitki oziroma zmanjšanjem ali brez.

2.

Od 1. junija 2012, ko je bil uveljavljen ZUJF, v javnem sektorju velja, da javnemu uslužbencu po odločitvi delodajalca preneha veljati pogodba o zaposlitvi, ko pridobi pravico do starostne pokojnine, pri čemer pa je vedno veljalo, da mora javni uslužbenec izpolniti vse pogoje za upokojitev (tako delovna oziroma pokojninska doba kot starost), kar pomeni, da mu je bila v primeru prenehanja pogodbe o zaposlitvi in hkratne upokojitve odmerjena pokojnina brez odbitkov. Pogodba o zaposlitvi javnemu uslužbencu ni prenehala, če sta se z delodajalcem dogovorila za nadaljevanje delovnega razmerja in sta sklenila dogovor, v katerem sta navedla, za koliko časa sklepata dogovor in zaradi katerih razlogov ...

3.

Ureditev glede prenehanja pogodbe o zaposlitvi z možnostjo sklenitve dogovora o nadaljevanju delovnega razmerja, določena v ZUJF, je veljala do 31. 12. 2016, za leto 2016 je veljal ZUPPJS16, ki je vseboval enako ureditev glede prenehanja pogodbe o zaposlitvi, dogovor o nadaljevanju delovnega razmerja pa je bilo možno skleniti le za eno leto.

Delodajalci v javnem sektorju pa morajo v letu 2017 upoštevati določbe Zakona  o ukrepih na področju plač in drugih stroškov dela za leto 2017 in drugih ukrepih v javnem sektorju – ZUPPJS17 (Uradni list RS, št. 88/16), ki v 9. členu ureja prenehanje pogodbe o zaposlitvi in določa, da javnemu uslužbencu (moški in ženska), ki bi v obdobju od 1. januarja 2017 do 31. decembra 2017 izpolnil pogoje za pridobitev pravice do starostne pokojnine za moške na podlagi četrtega, v prehodnem obdobju pa na podlagi petega odstavka 27. člena, v povezavi s prvim in drugim odstavkom 398. člena ZPIZ-2, pogodba o zaposlitvi preneha veljati najkasneje v enem letu po izpolnitvi teh pogojev.

Četrti odstavek 27. člena ZPIZ-2 določa, da pridobi pravico do starostne pokojnine zavarovanec (moški in ženska), ki je dopolnil 60 let starosti in 40 let pokojninske dobe brez dokupa dobe.

V letu 2017 pa je treba biti pozoren še na peti odstavek 27. člena ZPIZ-2, ki določa, da v prehodnem obdobju do 31. decembra 2018 v letu 2017 pridobi pravico do starostne pokojnine:

  • moški, ki dopolni starost 59 let in 8 mesecev ter 40 let pokojninske dobe
  • ženska, ki dopolni starost 59 let in 4 mesece ter 39 let in 8 mesecev pokojninske dobe.

ZUPPJS17 določa, da javnemu uslužbencu, ki se upokoji v roku enega leta po izpolnitvi pogojev za pridobitev pravice do starostne pokojnine, kot jih določa prvi odstavek 9. člena ZUPPJS17, pripada ne glede na določbe kolektivnih pogodb dejavnosti in poklicev odpravnina ob upokojitvi v višini treh povprečnih mesečnih plač zaposlenega v Republiki Sloveniji za pretekle tri mesece oziroma treh zadnjih mesečnih plač zaposlenega, če je to zanj ugodneje.

Javnemu uslužbencu, ki se ne upokoji najkasneje s prvim dnem po izteku enega leta po izpolnitvi pogojev iz prvega odstavka 9. člena ZUPPJS17, pogodba o zaposlitvi preneha veljati na podlagi dokončnega sklepa, ki ga izda predstojnik oziroma oseba, ki izvršuje pravice in obveznosti delodajalca, s prvim dnem po izteku enega leta po izpolnitvi pogojev iz prvega odstavka 9. člena ZUPPJS17. Sklep o prenehanju pogodbe o zaposlitvi mora predstojnik oziroma oseba, ki izvršuje pravice in obveznosti delodajalca izdati v roku osmih dni pred datumom prenehanja pogodbe o zaposlitvi. Javni uslužbenec ima pravico do odpravnine v višini dveh povprečnih mesečnih plač zaposlenega v Republiki Sloveniji za pretekle tri mesece oziroma dveh zadnjih mesečnih plač zaposlenega, če je to zanj ugodneje.

Delodajalec z namenom ugotavljanja izpolnjevanja pogojev iz prvega odstavka 9. člena ZUPPJS17 pridobi podatke iz zbirk Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije

4.

Za leto 2017 ZPIZ-2 določa, da mora ženska za pridobitev pravice do starostne pokojnine  izpolnjevati pogoj starosti 59 let in 4 mesece in 39 let in 8 mesecev pokojninske dobe.

Za leto 2017 velja, da lahko javna uslužbenka, ki izpolni pogoj za pridobitev pravice do starostne pokojnine, nadaljuje z delom največ še eno leto. Če se kadarkoli v obdobju tega enega leta upokoji, ji pripada odpravnina ob upokojitvi v višini treh povprečnih mesečnih plač zaposlenega v Republiki Sloveniji za pretekle tri mesece oziroma treh njenih zadnjih mesečnih plač, če je to zanjo ugodneje.

5.

V primeru prenehanja pogodbe o zaposlitvi na podlagi odpovedi javne uslužbenke oziroma na podlagi njenega sporočila, da se namerava upokojiti, delodajalec pripravi sporazum o prenehanju pogodbe o zaposlitvi, v katerem navede:

  • da je javna uslužbenka dne .... podala vlogo za upokojitev,
  • datum prenehanja delovnega razmerja,
  • ugotovitev, da ji pripada odpravnina ob upokojitvi v višini dveh povprečnih mesečnih plač zaposlenega v Republiki Sloveniji za pretekle tri mesece oziroma dveh zadnjih mesečnih plač zaposlenega, če je to zanjo ugodneje oziroma odpravnina ob upokojitvi v višini treh povprečnih mesečnih plač zaposlenega v Republiki Sloveniji za pretekle tri mesece oziroma treh zadnjih mesečnih plač zaposlenega, če je to zanjo ugodneje, ki bo izplačana ob izplačilu zadnje plače,
  • ugotovitev, da delodajalec in javna uslužbenka nimata medsebojnih obveznosti.

6.

PREDLOG:

Predlagamo, da javna uslužbenka dodatno preveri izpolnjevanje pogojev za pridobitev pravice do starostne pokojnine in za izračun pokojnine na Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje oziroma da podatke pridobi tudi delodajalec.

Iz posredovanih podatkov namreč izhaja, da pogoje glede starosti izpolnjuje, ne izhaja pa, da bi uslužbenka v celoti izpolnjevala pogoje glede pokojninske dobe in za pokojnino brez odbitkov, saj uslužbenka izpolnjuje pogoj starosti, na dan 31. 8. 2017 pa še ne bo izpolnjevala pogoja glede pokojninske dobe, to je 39 let in 8 mesecev, to bo namreč izpolnila konec leta.

Nazaj