Vlada in sindikati so podpisali izjavo o usklajenosti o novem plačnem sistemu

25. 9. 2024

Vlada in sindikati javnega sektorja so popoldne na dan 25. 9. 2024 podpisali izjavo o stopnji usklajenosti predloga novega plačnega zakona, o katerem so se skoraj v celoti uskladili v ponedeljek zvečer. V četrtek naj bi izjavo obravnavala vlada in jo poslala DZ-ju.

Gre za največjo prenovo sistema plač v javnem sektorju v zadnjih 15 letih, prehod na novo plačno lestvico pa bo postopen z začetkom 1. januarja 2025 in zaključkom tri leta kasneje 1. januarja 2028. Postopen dvig plač je po njegovih besedah nujen zaradi vzdržnosti državne blagajne. "Višjih plač bodo najprej deležni najslabše plačani javni uslužbenci in hkrati nova plačna reforma tudi zagotavlja, da nihče več ne bo imel Plače nižje od minimalne," je napovedal in dodal, da bodo višje plače javnemu sektorju pomagale pri konkurenčnem lovu na kadre.

Pred pogajalci je v prihodnjih tednih še priprava sprememb kolektivnih pogodb, v katerih bodo zapisana zvišanja plač, o katerih se bodo uskladili na stebrnih pogajanjih. Pripraviti pa morajo tudi končni dogovor, pojasnjuje sindikalist Jakob Počivavšek: "Tam je kar nekaj pomembnih vsebin, tako za posamezne sindikate kot za vse javne uslužbence. Priprava tega nas še čaka."

Pogajanja torej še niso končana, bo pa s podpisom končana ena ključnih etap. Izkupiček bo nato zapisan v kolektivnih pogodbah, ki morajo biti parafirane najkasneje do 23-tega oktobra, podpisane pa dva tedna pozneje, enaki roki veljajo tudi za podpis krovnega dogovora. Vsebina tega dogovora je delno že usklajena, med drugim tudi to, da bo regres za letni dopust tudi prihodnji dve leti izplačan marca s februarsko plačo in bo za 5 oziroma 10 odstotkov višji od minimalne plače. Pričakovati je, da bo večina sindikatov podpisala dokumenta, ki bosta danes na mizi, med njimi pa ni pričakovati zdravniškega sindikata Fides, ki je še v stavki.

A do konca postopka je še kar nekaj postaj: v četrtek, 26. 9., bo izjavo obravnavala vlada, jo nato poslala v parlamentarni postopek, v katerem pa mora biti sprejeta pravočasno, da bo lahko sistem začel veljati s 1. januarjem 2025.

Vir: STA, RTV Slovenija

Nazaj