Državni zbor Republike Slovenije je na seji dne 26. januarja 2022 sprejel Zakon o dopolnitvi zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju in Zakon o spremembah Zakona o delovnih razmerjih, ki skrajšujeta obdobje nadomestila za bolniško odsotnost v breme delodajalca.
Na podlagi doslej veljavnega tretjega odstavka 137. člena Zakona o delovnih razmerjih (Uradni list RS, št. 21/2013 s spremembami, v nadaljevanju: ZDR-1) je namreč veljalo, da delodajalec izplačuje nadomestilo plače iz lastnih sredstev v primerih nezmožnosti delavca za delo zaradi njegove bolezni ali poškodbe, ki ni povezana z delom, do 30 delovnih dni za posamezno odsotnost z dela, vendar največ za 120 delovnih dni v koledarskem letu. Z Zakonom o spremembah zakona o delovnih razmerjih pa se navedeno število 30 nadomesti s številom 20 in število 120 s številom 80.
Poleg tega Zakon o dopolnitvi zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju vpeljuje novo določbo drugega odstavka 29. člena Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju (Uradni list RS, št. 72/06 s spremembami, v nadaljevanju: ZZVZZ), iz katere izhaja, da gre ne glede na 2. alinejo prvega odstavka 29. člena ZZVZZ in ZDR-1 zavarovancem v primerih nezmožnosti za delo zaradi bolezni ali poškodbe, ki ni povezana z delom, nadomestilo plače od 21. dne zadržanosti od dela.
V skladu s predstavljenima določbama novel bo torej obdobje nadomestila, katerega razlog je bolniška odsotnost, ki se izplačuje v breme delodajalca, s sedanjih 30 delovnih dni skrajšano na 20 delovnih dni za posamezno odsotnost z dela. Ob tem se skrajšuje tudi skupno obdobje v koledarskem letu, ko bolniško odsotnost krije delodajalec, in sicer s sedanjih 120 dni na 80 dni. Zavarovancem gre v primerih nezmožnosti za delo zaradi bolezni ali poškodbe, ki ni povezana z delom, nadomestilo plače od 21. dne zadržanosti od dela. Enako bo veljalo za samostojne podjetnike, ki sami nosijo breme stroškov zaradi bolniške odsotnosti.
Predstavljeni noveli torej z vidika delavca ne prinašata bistvenih sprememb, saj se obseg pravice delavca do nadomestila plače namreč v primeru upravičene odsotnost z dela zaradi bolezni ali poškodbe, ki ni povezana z delom, ne spreminja. Sprememba namreč pomeni le nekolikšno razbremenitev delodajalca in na drugi strani povečanje izdatkov Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije za izplačilo bolniških nadomestil.
Navsezadnje še pojasnjujemo, da zakona še nista objavljena v Uradnem listu RS, vendar je pričakovati, da bosta v prihodnjih dneh. Glede na njuni končni določbi začneta zakona veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije, uporabljati pa se začneta 1. marca 2022.