Urad Republike Slovenije za nadzor proračuna je pripravil informacijo za predstojnike neposrednih in posrednih proračunskih uporabnikov o spremembi zakonodaje in pogojev pri najemanju zunanjih izvajalcev notranjega revidiranja.
27. julija 2023 je stopil v veljavo Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o javnih financah (ZJF-I), s katerim je bila:
V skladu z omenjeno spremembo Zakona o javnih financah (ZJF) lahko zunanji izvajalci izvajajo notranje revidiranje neposrednih in posrednih uporabnikov, če:
Šteje se, da je pogoj iz prve alineje zgornjega odstavka izpolnjen, če so notranji revizorji pri zunanjih izvajalcih zaposleni ali zanje na podlagi pogodbe izvajajo storitve notranjega revidiranja neposrednih in posrednih uporabnikov.
Zahtevani strokovni nazivi za opravljanje notranjega revidiranja pri neposrednih in posrednih uporabnikih
Novo sprejeti 100. b člen ZJF-I in na njegovi podlagi sprejet Pravilnik o vlogi za vpis in obvestilu o spremembi podatkov v registru zunanjih izvajalcev notranjega revidiranja, pooblaščenih za notranje revidiranje neposrednih in posrednih proračunskih uporabnikov (pravilnik) določata, da lahko zunanji izvajalci, izvajajo notranje revidiranje neposrednih in posrednih uporabnikov le, če zagotovijo, da za njih notranje revidiranje v skladu s četrtim, petim in šestim odstavkom 100. člena ZJF izvajajo notranji revizorji z nazivom državni notranji revizor ali preizkušeni državni notranji revizor. Z uveljavitvijo pravilnika je namreč prenehala veljati prva alineja 12. člena Pravilnika o usmeritvah za usklajeno delovanje sistema notranjega nadzora javnih financ, ki je med drugim dovoljevala, da lahko zunanje izvajanje notranjega revidiranja pri proračunskih uporabnikih izvajajo tisti zunanji izvajalci, kjer ima vsaj vodja revizijske skupine enega od naslednjih nazivov: preizkušeni notranji revizor Slovenskega inštituta za revizijo in/ali potrdilo za naziv državni notranji revizor, ali potrdilo za naziv preizkušeni državni revizor ali državni revizor.
Urad RS za nadzor proračuna bo register, ki bo javno dostopen in objavljen na spletni strani Urada RS za nadzor proračuna, v skladu s prehodno določbo ZJF-I, vzpostavil najkasneje do 27. januarja 2024 ter zagotavljal njegovo posodabljanje.
V skladu z zgoraj navedenim bodo torej po vzpostavitvi registra (najkasneje od 27. januarja 2024 dalje) predstojniki neposrednih in posrednih uporabnikov lahko sklepali pogodbe za najem storitev notranjega revidiranja le s tistimi zunanjimi izvajalci, ki bodo vpisani v register. V razpise za najem zunanjega izvajalca je tako potrebno vključiti vse zahtevane pogoje iz 100. b člena ZJF. Urad Republike Slovenije za nadzor proračuna priporoča, da pri pripravi pogodb z zunanjimi izvajalci upoštevate stališče Urada RS za nadzor proračuna glede obveznih vsebin pogodbe o oddaji storitev notranjega revidiranja zunanjemu izvajalcu. Na ta način boste zagotovili ustrezno podlago za izvajanje notranjega revidiranja v proračunskem uporabniku v skladu z zahtevami zakonodajnega okvira notranjega nadzora javnih financ ter Usmeritev za državno notranje revidiranje.
UNP bo, skladno s svojimi pristojnostmi, nadziral spoštovanje pogojev iz novega 100. b člena ZJF pri neposrednih in posrednih uporabnikih, nespoštovanje omenjenih določil pa v skladu z navedenim členom zakona predstavlja razlog za vsaj enoletni izbris zunanjega izvajalca iz registra.
O spremembah zakonodaje in novih pogojih so bili vsi zunanji izvajalci, ki trenutno izvajajo notranje revidiranje proračunskih uporabnikov, informirani preko novice na spletni strani Urada RS za nadzor proračuna, kot tudi na dveh srečanjih na daljavo, ki jih je Urad RS za nadzor proračuna zanje izvedel v oktobru 2023.