Ali moramo oceniti delavko, ki v koledarskem letu ni opravljala dela?

07. 3. 2023 | Avtor: Štefka Korade Purg

Vprašanje:

Delavka je bila v koledarskem letu 2022 v bolniškem staležu, nato je koristila dopust in potem bila na porodniškem dopustu, ki še traja. Delala ni niti en dan, ali jo moramo oceniti?

Odgovor:

Ocena delovne uspešnosti se določi za ocenjevalno obdobje, to je obdobje od 1. januarja do 31. decembra, in sicer na podlagi kriterijev, ki jih določa ZSPJS v 17. členu. Ker se delovna uspešnost ocenjuje glede na rezultate dela, samostojnost, ustvarjalnost in natančnost pri opravljanju dela, zanesljivost pri opravljanju dela, kvaliteto sodelovanja in organizacijo dela ter druge sposobnosti v zvezi z opravljanjem dela, mora javni uslužbenec opravljati delo, da ga je mogoče oceniti.

Če javna uslužbenka ni opravljala dela niti en dan v ocenjevalnem obdobju, potem je ni mogoče oceniti. Navedeno izhaja tudi iz sodbe Višjega delovnega in socialnega sodišča VDSS Pdp 728/2010, in sicer, da je prisotnost na delu osnovni predpogoj, da se rezultati ter delovne in strokovne kvalitete lahko ocenijo. To pa pomeni, da javnega uslužbenca, ki je odsoten celotno ocenjevalno obdobje, ni mogoče oceniti.

Določbe tretjega odstavka 4. člena Uredbe o napredovanju javnih uslužbencev v plačne razrede res določa, da se ocenijo tudi tisti javni uslužbenci, ki so odsotni več kot šest mesecev zaradi poškodbe pri delu, poklicne bolezni in starševskega varstva (porodniški dopust), vendar pa te določbe ni mogoče interpretirati tako, da se ocenijo tudi tisti javni uslužbenci, ki v ocenjevalnem obdobju niti en dan niso bili na delu. Navedena določba res pomeni izjemo od splošnega pravila, da se pri postopku ocenjevanja ocenijo javni uslužbenci, ki so v prejšnjem koledarskem letu opravljali delo najmanj šest mesecev, vendar pa glede na celotno ureditev ocenjevanja sploh ni mogoče oceniti javnega uslužbenca, ki v ocenjevalnem obdobju sploh ne bi bil na delu. V zvezi s tem velja opozoriti tako na kriterije iz 17. člena ZSPJS kot tudi na podrobnejšo opredelitev elementov delovne uspešnosti iz priloge III k uredbi. Kriterijev po elementih rezultatov dela, samostojnosti, ustvarjalnosti natančnosti pri opravljanju dela, zanesljivosti pri opravljanju dela, sodelovanja in organizacije dela ter drugih sposobnosti v zvezi z opravljanjem dela, sploh ni mogoče uporabiti, če javni uslužbenec dela ne opravlja, torej je prisotnost na delu in opravljanje nalog osnovi predpogoj, da se rezultati dela ter delovne in strokovne kvalitete sploh lahko ocenijo.

Nazaj