Vprašanje:
Koliko znaša dnevnica za službeno potovanje v tujini za javni sektor?
Odgovor:
Ker je vprašanje splošno, je tudi odgovor bolj splošen, saj je konkretno višino dnevnice za službeno potovanje v tujino za javnega uslužbenca, ki je zaposlen pri delodajalcu v javnem sektorju, možno določiti glede na čas trajanja potovanja in glede na državo oziroma mesto, v katerega je napoten na službeno pot.
Stroški za službena potovanja v tujino so urejeni v Uredbi o povračilu stroškov za službena potovanja v tujino (Uradni list RS, št. 76/19, 180/20 in 116/21).
Ta uredba velja za celoten javni sektor, torej za javne uslužbence in funkcionarje v državnih organih, samoupravnih lokalnih skupnostih, javnih agencijah, javnih skladih, javnih zavodih, javnih gospodarskih zavodih ter drugih osebah javnega prava, ki so posredni uporabniki državnega proračuna ali proračuna samoupravne lokalne skupnosti, določa pa tudi vrste stroškov, ki jih je za službeno potovanje v tujino možno povrniti.
Uredba določa pravila glede obračunavanja dnevnic, časovne razpone, ko na službenem potovanju pripada dnevnica, delež dnevnice glede na čas potovanja in morebitne zagotovljene obroke, v prilogi uredbe (Zneski dnevnic za službena potovanja v posamezne države oziroma mesta) pa so določene višine dnevnice glede na državo ali mesto potovanja. Če države, v katero zaposleni potuje, ni na seznamu, potem se uporabi višina dnevnice iz rubrike »druge države«.
Glede obračuna dnevnic je treba upoštevati, da se dnevnice, ki veljajo za državo, v katero se službeno potuje, obračunajo za celoten čas trajanja službenega potovanja, ki se izračuna v urah od datuma in ure začetka potovanja do datuma in ure, ko se službeno potovanje zaključi. Na tej podlagi se najprej ugotovi število celih dnevnic za vsakih 24 ur potovanja, za preostanek ur pa se dnevnica ugotovi v skladu s 6. členom uredbe.
Navedeni člen pa določa, da se:
Pri obračunu dnevnic je pomemben še 7. člen uredbe, ki določa, kako se upoštevajo zagotovljeni obroki na službeni poti, in sicer velja naslednje:
Uredba določa tudi, da se stroški prenočevanja povrnejo v višji stroškov računa, pri čemer pa je seveda v javnem sektorju treba upoštevati, da gre za rabo javnih sredstev in je pri izbiri prenočišča in tudi načina prevoza treba ravnati racionalno in zagotavljati smotrno rabo javnih sredstev.