Vprašanje:
Zanima nas, če je sprejemljivo, da se v pogodbi o zaposlitvi navede, da je delovno razmerje sklenjeno do vrnitve odsotnega delavca (npr. iz porodniškega dopusta ipd.) ali se vedno doda še: "... vendar največ do 31. 8. 2025" oz. do konca šolskega leta. Kasneje se v mnogih primerih mora skleniti še ena pogodba o zaposlitvi, ker je bila prejšnja pač omejena do 31. 8., a odsotni se še vedno ni vrnil.
Odgovor:
Pogodba o zaposlitvi za določen čas se lahko sklene le izjemoma, če za to obstaja zakonsko določen razlog. Zakon o delovnih razmerjih (Uradni list RS, št. 21/13, s spremembami, v nadaljevanju: ZDR-1) v 2. alineji prvega odstavka 54. člena kot enega izmed razlogov navaja tudi nadomeščanje začasno odsotnega delavca. Razlog za sklenitev pogodbe o zaposlitvi za določen čas mora biti jasno in določno opredeljen, prav tako pa mora biti razvidno, da gre tudi dejansko za nadomeščanje začasno odsotnega delavca na določenem mestu. V tem primeru ne velja časovna omejitev dveh let za sklenitev pogodbe o zaposlitvi za določen čas.
Z vidika smisla in namena tega zakonskega razloga za sklenitev pogodbe o zaposlitvi za določen čas je primerneje, da se trajanje definira brez dodatne časovne omejitve.
Dejstvo, da je gre za nadomeščanje odsotnega delavca, ni pomembno - ni bistveno, zakaj je delavec, ki se ga nadomešča, odsoten. Pogodba o zaposlitvi za določen čas zaradi nadomeščanja začasno odsotnega delavca preneha veljati z vrnitvijo odsotnega delavca nazaj na delovno mesto.