Možnost nadaljevanja dela kljub izpolnjeni pravici do upokojitve učiteljice

05. 11. 2024

Vprašanje:

Učiteljica (PPVI) se bo s koncem koledarskega leta upokojila. Ker pa specialnih pedagogov pri nas ni, saj že vrsto let nismo na razpisih dobili nikogar, se je ponudila, da bi se po upokojitvi reaktivirala in delala pri nas do konca šolskega leta. Delavka še ni podala pisne odpovedi o zaposlitvi zaradi upokojitve z dnem 30. 12. 2024, prav tako ni na ZPIZ oddala pisne Zahteve za priznanje starostne, predčasne pokojnine, dela pokojnine ali delne pokojnine
Zanima nas, kakšne so tu naše obveznosti. Ali moramo dati ven razpis? Ali lahko z njo sklenemo pogodbo samo za določen čas, saj bomo potem iskali novega delavca? Imamo informacijo, da delavka lahko ostane zaposlena, prejema pa delež pokojnine. Ali to drži, kako se to uredi?

Odgovor:

V zvezi s primerom, ki izhaja iz vprašanja, sta dve možnosti:

  • delavka se upokoji na dan izpolnitve pogoja, nato pa z naslednjim dnem (ali kakšen dan kasneje) znova sklene pogodbo o zaposlitvi. Ker bi šlo za ponovno zaposlitev in razlog zaposlitve ne bil eden izmed razlogov po 26. členu ZDR-1, bi bilo treba prosto delovno mesto objaviti na zavodu za zaposlovanje,
  • če se delavka ne upokoji in nadaljuje z delom, na Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje pa poda zahtevo za izplačilo dela pokojnine, in sicer na podlagi 39. a člena ZPIZ-1, ki določa, da se zavarovancu, ki je obvezno vključen v obvezno zavarovanje s polnim delovnim oziroma zavarovalnim časom in izpolnjuje pogoje za pridobitev pravice do starostne pokojnine po tem zakonu ali je izpolnil pogoje za pridobitev pravice do starostne pokojnine po predpisih, veljavnih do 31. decembra 2012, in sicer v skladu s prvim odstavkom 391. člena ali 394. členom tega zakona, se od prvega naslednjega dne po vložitvi zahteve mesečno izplačuje 40 % starostne pokojnine, do katere bi bil upravičena na dan njene uveljavitve. Zavarovancu se del pokojnine iz prejšnjega stavka lahko izplačuje največ tri leta nadaljnje vključenosti v obvezno zavarovanje za polni delovni oziroma zavarovalni čas.

Za ureditev pravice do pokojnine ZPIZ predlaga, da oseba vloži ustrezne dokumente vsaj 60 dni pred datumom upokojitve, zato bi bilo smiselno, da se z delavko čimprej opravi pogovor in preveri, ali bo nadaljevala z delom in vložila zahtevo za del pokojnine ali pa se bo dejansko upokojila in potem znova sklenila pogodbo o zaposlitvi za določen čas. Opozoriti velja, da je datum upokojitve zanjo lahko pomemben zaradi izračuna višine pokojnine, res pa je tudi, da bi podaljšanje dela pomenilo tudi višji odmerni odstotek za pokojnino, saj se skladno s 37. členom ZPIZ-2 zavarovancu, ki izpolni pogoje iz četrtega odstavka 27. člena tega zakona in ostane vključen ali se znova vključi v obvezno zavarovanje, vsako nadaljnje leto dopolnjene pokojninske dobe brez dokupa v obveznem zavarovanju po uveljavitvi tega zakona, vendar največ do treh let zavarovanja, vrednoti na način, da se šest mesecev pokojninske dobe brez dokupa vrednoti v višini 1,5 %.

Torej, smiselno se je čimprej dogovoriti z delavko, pri čemer pa mora vlogo za del pokojnine ali za celotno upokojitev podati ona sama, delodajalec ji v drugem primeru izroči sporazum o prenehanju pogodbe o zaposlitvi in seveda poskrbi za objavo prostega delovnega mesta ter za ponovno zaposlitev.

Nazaj