Ocena delavca, ki v koledarskem letu ni delal niti en dan

07. 3. 2024 | Avtor: Štefka Korade Purg

Vprašanje:

Ali mora biti delavka, ki je bila v koledarskem let 2023 na porodniškem dopustu, kasneje je koristila letni dopust in se na delo vrnila šele 1. 1. 2024, ocenjena?

Odgovor:

Ocenjevalno obdobje je čas od 1. januarja do 31. decembra. Ocenijo se javni uslužbenci, ki so v prejšnjem koledarskem letu opravljali delo najmanj šest mesecev. Ocenijo se tudi tisti javni uslužbenci, ki so zaradi napotitve s strani delodajalca odsotni več kot šest mesecev in ki so odsotni več kot šest mesecev zaradi poškodbe pri delu, poklicne bolezni in starševskega varstva (porodniški dopust).

Iz vprašanja izhaja, da je javna uslužbenka bila na porodniškem dopustu in potem še na rednem letnem dopustu, zaradi česar v letu 2023 ni opravljala dela. V zvezi s tem je treba opozoriti, da je prisotnost na delu in opravljanje delovnih nalog osnovni predpogoj, da se javnega uslužbenca lahko oceni po kriterijih, ki jih v 17. členu določa ZSPJS, to so rezultati dela, samostojnost, ustvarjalnost in natančnost pri opravljanju dela, zanesljivost pri opravljanju dela, kvaliteta sodelovanja in organizacijo dela ter druge sposobnosti v zvezi z opravljanjem dela.

Navedenemu pritrjuje tudi sodba Višjega delovnega in socialnega sodišča v Ljubljani, opravilna številka VDSS Pdp 728/2010, s katero je sodišče odločilo, da je »prisotnost na delu osnovni predpogoj, da se rezultati ter delovne in strokovne kvalitete lahko ocenijo. To pa pomeni, da javnega uslužbenca, ki je odsoten celotno ocenjevalno obdobje, ni mogoče oceniti.«

Nazaj