Vprašanje:
Delavec ima s strani osebnega zdravnika odrejeno bolniško odsotnost, ta pa pride med trajanjem bolniške za krajši čas opraviti nekatera (nujna) dela.
Ali je to sploh zakonito? Kako je z obračunom nadomestila plače oz. plače za čas opravljanja dela (med trajanjem bolniškega staleža)? Ali je potem potrebna sprememba bolniškega lista (eBOL)? Kako je v tem primeru z drugimi nadomestili (refundacija stroškov prihoda na delo, malica)?
Odgovor:
Če je delavec na podlagi odločitve pristojnega zdravnika odsoten zaradi bolezni, potem to pomeni, da je upravičeno odsoten in delodajalec od njega ne more zahtevati opravljanja dela. Za čas odsotnosti pripada delavcu nadomestilo plače, ki ga za čas do 30 dni izplačuje delodajalec, za čas nad 30 dni pa Zavod za zdravstveno zavarovanje. V tem času ne prejema plače in tudi ne povračil stroškov v zvezi z delom (prevoz na delo, regres za prehrano med delom). Prav tako v času odsotnosti zaradi bolezni ne sme in ne more opravljati dela in se mora ravnati po navodilih zdravnika. Odhod na delo je lahko tudi v nasprotju z navodili zdravnika.
Upoštevaje navedeno torej delavec ne more hkrati biti odsoten zaradi bolezni in opravljati dela ter prejemati nadomestila plače in plače ter povračil stroškov. O prekinitvi odsotnosti zaradi bolezni odloča zdravnik, ki zaključi to odsotnost in to tudi zavede v sistem eBOL oziroma izda ustrezen bolniški list.
Opozoriti velja tudi na 35. člen Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, ki v prvem odstavku določa, da zavarovanec ni upravičen do nadomestila med začasno zadržanostjo od dela, če v tem času opravlja pridobitno delo. Vsebinsko enako določbo vsebujejo tudi Pravila obveznega zdravstvenega zavarovanja, ki v 146. členu določajo, da zavarovanec nima pravice do nadomestila plače za začasno zadržanost od dela, če v času takšne odsotnosti opravlja pridobitno delo.