Povračilo potnih stroškov, če delavec na delo ali na službeno potovanje prihaja/odhaja s kolesom ali peš

14. 4. 2025

Vprašanje:

Zanima me, kako izplačati prevoz na delo zaposlenemu, ki nima osebnega avtomobila.
Od delovnega mesta je oddaljen 5km v eno smer in se na delo vozi s kolesom.
Ali je pravilno, da izplačamo kilometrino kot nadomestilo za prevoz na delo.
Kako je z izplačilom potnih stroškov na službeni poti, če delavec gre tudi na službeno pot peš ali s kolesom.

Odgovor:

Povračilo stroškov prevoza na delo in z dela je za področje vzgoje in izobraževanja urejeno v Aneksu h kolektivni pogodbi za dejavnost vzgoje in izobraževanja, Uradni list RS, št. 88/21, in sicer v členih 5., 6. in 7.

Aneks določa, da povračilo stroškov prevoza na delo in z dela pripada javnemu uslužbencu glede na razdaljo od naslova stalnega ali začasnega bivališča oziroma naslova, s katerega se javni uslužbenec dejansko vozi na delo, do naslova, kjer javni uslužbenec opravlja delo, po najkrajši varni poti, če ta razdalja, upoštevaje tudi pešpoti, znaša več kot 2 kilometra. Razdalje za upravičenost do povračila stroškov prevoza na delo in z dela in za povračilo kilometrine se določijo na podlagi daljinomera »Google Zemljevidi«.

Za povračilo stroškov prevoza na delo in z dela se za razdaljo od naslova stalnega ali začasnega bivališča oziroma naslova v kraju, iz katerega se javni uslužbenec dejansko vozi na delo in z dela, do naslova v kraju opravljanja dela javnemu uslužbencu po najkrajši varni poti prizna kilometrina v višini 10 % cene neosvinčenega motornega bencina – 95 oktanov za vsak polni kilometer razdalje, vendar ne manj kot 30 evrov. Povračilo stroškov prevoza na delo in z dela iz prejšnjega stavka se javnemu uslužbencu povrne glede na število prihodov na delo in odhodov z dela. Za obračun kilometrine za povračilo stroškov prevoza na delo in z dela se uporablja podatek o ceni neosvinčenega motornega bencina – 95 oktanov, ki jo ministrstvo za javno upravo vsak mesec objavi na svoji spletni strani. Cena se uporablja od prvega dne v mesecu, v katerem je bil podatek objavljen na spletni strani ministrstva, pristojnega za javno upravo.

Če pa javni uslužbenec delodajalcu predloži potrdilo o nakupu imenske mesečne vozovnice za javni potniški promet, se mu povrnejo stroški prevoza na delo in z dela povrnejo v višini cene imenske mesečne vozovnice za javni potniški promet.

Javni uslužbenec mora za povračilo stroškov prevoza na delo in z dela izpolniti izjavo, v kateri navede podatke, kot jih določa 7. člen aneksa.

Če povzamemo, stroški prevoza na delo in z dela se ob izpolnjenem pogoju glede razdalje od bivališča do delovnega mesta skladno z ureditvijo v kolektivni pogodbi povrnejo kot kilometrina, pri tem pa ni pomembno, kako javni uslužbenec prihaja na delo (peš, s kolesom, z avtomobilom). Pri tem pa je treba upoštevati določbo aneksa, da znesek stroškov prevoza na delo in z dela za polni mesec dela ne sme biti nižji kot 30 evrov, če bi bil, se javnemu uslužbencu povrne 30 evrov.

Glede službene poti pa je treba najprej upoštevati opredelitev službene poti, kot jo določa Aneks h Kolektivni pogodbi za dejavnost vzgoje in izobraževanja, Uradni list RS, št. 40/12, v 8. členu, iz katerega izhaja, da se za službeno potovanje šteje potovanje, na katerega je napoten javni uslužbenec, da opravi določeno nalogo izven kraja, v katerem v skladu s pogodbo o zaposlitvi opravlja delo. Če je torej javni uslužbenec napoten na službeno pot v drug kraj, se seveda postavi vprašanje, ali je to službeno pot možno opraviti peš ali s kolesom, če pa na ta način javni uslužbenec opravlja določene naloge v istem kraju, potem to ni službena pot in tudi stroški ne nastanejo. Če stroški ne nastanejo, jih tudi ni mogoče povrniti.

V primeru napotitve na službeno pot v drug kraj pa je treba v nalogu za službeno potovanje navesti tudi način prevoza, lahko je javni prevoz ali službeno vozilo, če je javni prevoz, se povrne stroške javnega prevoza.

Nazaj