Povračilo potnih stroškov v primeru ponovnega prihoda na delo in določanje omejitve

30. 8. 2024 | Avtor: Štefka Korade Purg

Vprašanje:

V skladu s 5. členom Aneksa h KP VIZ (UL RS 88/2021) se zaposlenemu povrne stroške prevoza na delo in z dela za vsakokratni prihod na delo, če mora zaposleni zaradi potreb delovnega procesa, izrednega dogodka ali dela zunaj redno predvidenega razporeda, priti na delo večkrat.

Zaposleni tako pridejo na delovno mesto tudi v popoldanskem času zaradi pogovornih ur s starši, drugih sestankov ali srečanj.

Ali obstaja pravna podlaga ali drugo navodilo, na podlagi katerega bi delodajalec z namenom bolj gospodarnega ravnanja določil, da zaposlenemu pripada dodatno povračilo stroškov prevoza za prihod na delovno mesto, če med koncem rednega delovnega časa in začetkom dodatne popoldanske dejavnosti mine določeno število ur (npr. 1 ura, 2 uri), iz česar bi izhajala tudi časovna in racionalna smiselnost odhoda domov in prihoda nazaj na delo. V primeru, da bi bil ta časovni razmik krajši od določenega števila ur, delavec ne bi bil upravičen do dodatnega povračila stroškov, delavec pa se lahko v tem primeru sam odloči – lahko opravi drugo (posredno) pedagoško delo na delovnem mestu (npr. priprave na vzgojno delo), kar se mu tudi šteje v delovni čas ali pa izrabi vmesni čas kot svoj prosti čas, ki se mu ne šteje v delovni čas.

Odgovor:

Povračilo stroškov prevoza na delo in z dela je kot pravica določeno v ZDR-1, ki v 130. členu določa, da mora delodajalec delavcu zagotoviti povračilo stroškov za prehrano med delom, za prevoz na delo in z dela ter povračilo stroškov, ki jih ima pri opravljanju določenih del in nalog na službenem potovanju. ZDR-1 določa tudi, da če višina povračila stroškov v zvezi z delom ni določena s kolektivno pogodbo na ravni dejavnosti, se določi s podzakonskim aktom.

Za področje vzgoje in izobraževanja je povračilo stroškov prevoza na delo in z dela urejeno v Kolektivni pogodbi za dejavnost vzgoje in izobraževanja, in sicer v Aneksu h KPVIZ, Uradni list RS, št. 88/21, kjer je med ostalim kot pogoj za izplačilo stroškov prevoza določena razdalja od doma do delovnega mesta ter prisotnost na delu.

Aneks, kot izhaja tudi iz vprašanja, določa povračilo stroškov za dodatne prihode na delovno mesto, pri tem pa ne vsebuje drugih kriterijev, kdaj tako povračilo pripada. Aneks prav tako ne vsebuje podlage za to, da bi delodajalec lahko z navodilom določil časovni razpon med koncem delovnega časa in ponovnega prihoda kot podlage za izplačilo dodatnih stroškov.

Ne glede na navedeno pa lahko delodajalec preveri, ali od v okviru časovnega razpona med koncem delovnega časa in ponovno obveznostjo na delovnem mestu možen odhod domov in prihod nazaj, saj povračilo stroškov prevoza na delo in z dela pripada za dejanske prihode in odhode.

Nazaj