Soglasje/mnenje sindikata o sklepu za izplačilo dodatka za delo v rizičnih razmerah v skladu z 39. členom Kolektivne pogodbe za javni sektor

05. 3. 2021

Vprašanje:

Ali je nujno potrebno doseči soglasje s sindikalnimi zaupniki glede sklepa ali je sindikat potrebno zgolj seznaniti s tem? Torej, ali morajo sklep, ki ga ravnatelji/direktorji predlagajo, potrditi – podati mnenje ali je dovolj, da te dokumente sindikatu samo pošljejo v vednost? Kakšna je nato obveznost sindikata oziroma ni? Kako ravna ravnatelj/direktor, če s strani sindikata v nekem roku ne prejme mnenja, soglasja, če je ta potreben?

Odgovor:

K sklepom, s katerim delodajalec določi nevarne pogoje oziroma delovna mesta, na katerih se delo opravlja v nevarnih pogojih, ter čas, v katerem se opravlja delo v nevarnih pogojih, mora delodajalec pridobiti mnenje sindikata. To izhaja iz določb ZDR-1, ki določa, da je treba k splošnemu aktu pridobiti mnenje sindikata. Ker gre za mnenje, ni treba doseči soglasja, če ga seveda ni možno, smiselno pa je, da se delodajalec poskusi pogovoriti in uskladiti s sindikatom ter posluša njegove argumente. Če uskladitev ni možna, je treba zabeležiti, da je sklep bil poslan v mnenje, da so bile podane pripombe, da je bilo izvedeno usklajevanje in ni bilo možno doseči skupnega dogovora, ostane pa odločitev delodajalca.

Glede na ustaljeno prakso je treba predlog sklepa pisno poslati sindikatu v mnenje (ne v vednost!) in v dopisu navesti razumen rok za odgovor. Obveznost sindikata oziroma bolje rečeno v njegovem interesu je, da na poslano odgovori. Ta komunikacija je pomembna za morebitne nadaljnje postopke, zato je smiselno imeti vse pisno in dokumentirano. Prav tako je smiselno, da delodajalec sklep sprejme pravočasno, saj je podlaga za izplačilo dodatka.

Nazaj