V Uradnem listu št. 101/2024 je objavljen nov Pravilnik o spremembah in dopolnitvah Pravilnika o preverjanju in ocenjevanju znanja ter napredovanju učencev v glasbenih šolah.
Ta prinaša sledeče spremembe:
»Ne glede na prejšnji odstavek se lahko pri izpitih ocenjuje znanje kandidatov, ki niso vpisani v glasbeno šolo, tudi iz predmeta komorna igra.«.
»Na nižji in višji stopnji izobraževanja ob koncu prvega ocenjevalnega obdobja šola starše pisno obvesti s številčnimi ocenami.«.
»Učencu, ki konča izobraževanje na nižji stopnji, šola izda spričevalo o končani nižji stopnji izobraževanja.«.
Peti odstavek se spremeni tako, da se glasi:
»Učencu, ki konča izobraževanje na višji stopnji, šola izda spričevalo o končani višji stopnji izobraževanja.«.
»Učenci nižje in višje stopnje izobraževanja izobraževalnega programa ples napredujejo v naslednji razred, če so ob koncu šolskega leta pozitivno ocenjeni.
Učenci izobraževalnega programa glasba, ki so uspešno opravili izpit in so pozitivno ocenjeni iz drugih predmetov po predmetniku, se lahko vpišejo v naslednji razred.
Učenci iz prejšnjega odstavka v prvem vzgojno-izobraževalnem obdobju napredujejo iz prvega v drugi razred ne glede na dosežene ocene pri posameznem predmetu.
Učenci v drugem vzgojno-izobraževalnem obdobju izobraževanja oziroma na nižji stopnji izobraževanja, če se ta ne deli na obdobja, in učenci na višji stopnji izobraževanja napredujejo v naslednji razred pri posameznem predmetu izobraževalnih programov glasba in ples, če so ob koncu šolskega leta pozitivno ocenjeni.«.
»Učenec konča izobraževanje v glasbeni šoli, ko uspešno konča nižjo oziroma višjo stopnjo izobraževanja.«.
»Če učenčevega znanja ob koncu šolskega leta zaradi daljše opravičene odsotnosti, bolezni, preselitve ali zaradi drugih opravičljivih razlogov ni mogoče oceniti in njegovo znanje ne zadošča glede na predpisani učni načrt, lahko učenec na nižji stopnji izobraževanja, razen učenca iz tretjega odstavka 15. člena tega pravilnika, ter učenec na višji stopnji izobraževanja izobraževanje podaljša za eno leto.«.
Tretji odstavek se spremeni tako, da se glasi:
»Za eno leto se lahko izobraževanje na nižji stopnji izobraževanja podaljša tudi, če je učenec pri instrumentu, petju ali plesu ob koncu šolskega leta ocenjen z oceno nezadostno.«.
»Učenci, ki so vpisani v izobraževalni program glasbena pripravnica oziroma plesna pripravnica, lahko v naslednjem šolskem letu nadaljujejo izobraževanje v izobraževalnem programu glasba oziroma ples, če uspešno opravijo sprejemni preizkus in izpolnjujejo druge pogoje, ki so določeni v izobraževalnem programu Sprejemni preizkus učenec opravlja pred komisijo, ki ima predsednika in dva člana.
Komisijo imenuje ravnatelj izmed učiteljev glasbene šole.
Učenec, ki je uspešno opravil izpit ob koncu nižje stopnje izobraževanja, se lahko vpiše na višjo stopnjo izobraževanja, če je mnenje izpitne komisije in učiteljskega zbora o nadarjenosti učenca pozitivno.«.
»Popravni izpit učenec lahko opravlja le enkrat v posameznem šolskem letu oziroma le enkrat v istem vzgojno-izobraževalnem obdobju ali isti stopnji izobraževanja.«.
»26. člen
(izpiti kandidatov, ki niso vpisani v glasbeno šolo)
V skladu z določili tega pravilnika lahko v javni glasbeni šoli opravljajo izpit tudi kandidati, ki niso vpisani v glasbeno šolo.
V primeru iz prejšnjega odstavka lahko kandidati opravljajo letni izpit iz instrumenta, petja, plesa, komorne igre ter nauka o glasbi ali solfeggia.«.