Na spletni strani MJU je dostopno mnenje v zvezi z prenosom pridobljenih napredovanj, upoštevanju ocen ter teku napredovalnega obdobja v primeru ponovne zaposlitve v javnem sektorju.
Na MJU se je prosilec obrnil z vprašanjem v zvezi z upoštevanjem napredovalnega obdobja ter ocen javnega uslužbenca ob ponovni zaposlitvi v javnem sektorju v povezavi z dopolnjenima 19. in 20. členom na podlagi Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o sistemu plač v javnem sektorju – ZSPJS-AA (Uradni list RS, št. 139/22, v nadaljevanju: novela ZSPJS-AA). V zvezi s tem je prosilec seznanjen, da se že doseženi plačni razredi javnega uslužbenca ob ponovni zaposlitvi po novi ureditvi ohranjajo oziroma se za namene določitve plačnega razreda javnega uslužbenca ob ponovni zaposlitvi v javnem sektorju šteje, kot da delovno razmerje ni bilo prekinjeno. Situacija pa ni enaka pri upoštevanju predhodno pridobljenih ocen delovne uspešnosti ter teka ocenjevalnega obdobja. V izogib napačnem postopanju v zvezi z upoštevanjem ocen in napredovalnega obdobja, prosi za pojasnilo ali je pravilno razumevanje, da se predhodno pridobljene ocene ob ponovni zaposlitvi v javnem sektorju ne upoštevajo pri naslednjem napredovanju, prav tako ponovno začne od začetka teči napredovalno obdobje.
V zvezi z vprašanjem MJU sporoča, da so na spletni strani Ministrstva za javno upravo objavili Obvestilo o uveljavitvi novele Zakona o sistemu plač v javnem sektorju (ZSPJS-AA) in dodatna pojasnila v zvezi z ukrepi na področju plač in drugih stroškov dela v letih 2022 in 2023 (9. 11. 2022), v katerem so podana podrobnejša pojasnila glede sprememb pri določitvi plače v primeru prekinitve delovnega razmerja v javnem sektorju (dopolnitev 19. in 20. člena ZSPJS), in sicer v točki 4.b.
Ne glede na novo ureditev (nov peti odstavek 19. člena ZSPJS in nov tretji odstavek 20. člena ZSPJS) v skladu s katero se je določilo, da kadar javni uslužbenec ponovno sklene pogodbo o zaposlitvi v javnem sektorju, se za namen določitve plačnega razreda ob ponovni sklenitvi pogodbe o zaposlitvi šteje, da se delovno razmerje nadaljuje brez prekinitve, kar pomeni, da se javnemu uslužbencu določi plačni razred upoštevaje že predhodno dosežena napredovanja, še vedno velja, da se javnemu uslužbencu napredovalno obdobje ob prekinitvi delovnega razmerja v javnem sektorju prekine in prične teči znova: Vpliv prekinitve delovnega razmerja na tek napredovalnega obdobja (16. 5. 2014). Navedeno povsem jasno izhaja tudi iz sodbe Vrhovnega sodišča RS (VIII Ips 95/2019).
Novela ZSPJS-AA torej pomeni novo ureditev glede na navedeno sodbo glede upoštevanja predhodno doseženih napredovanj v primeru prekinitve delovnega razmerja v javnem sektorju in ponovne zaposlitve. Glede napredovalnega obdobja ter ocen delovne uspešnosti pa še vedno velja, da se ne upoštevajo, če so pridobljeni pred obdobjem prekinitve delovnega razmerja v javnem sektorju.
Mnenje je na voljo TUKAJ.