Vprašanje:
Ali sprememba KPVIZ, kjer so na novo določena plačila delavcem v šoli v naravi, veljajo tudi za letovanja v vrtcu?
Odgovor:
Aneks 2024 prinaša novosti tudi v zvezi s pravicami zaposlenih tako v šolah, kot v vrtcih (pri sodelovanju izvajanja vzgojno-izobraževalnega dela, ki traja strnjeno dva ali več dni izven kraja sedeža zavoda).
Ker tudi vrtci lahko izvajajo več dnevne dejavnosti izven kraja sedeža zavoda (zimovanje, letovanje, tabori …), v okviru obogatitvene dejavnosti, opozarjamo na nova 49.a in 49. b člen KPVIZ ter spremenjen 105. a člen KPVIZ.
Praviloma vrtec za izvajanje v naprej načrtovanih aktivnosti ne odreja nadurnega dela, ker se lahko takšen način dela odredi le v primerih, ki so izrecno določeni v zakonu (izjemoma povečan obseg dela, če je potrebno nadaljevanje delovnega procesa, da bi se preprečila škoda ali nevarnost za življenje in zdravje ljudi, če je nujno, da se odvrne okvara na delovnih sredstvih; če je treba zagotoviti varnost ljudi in premoženja ter prometa) in v drugih izjemnih, nujnih in nepredvidenih primerih, določenih z zakonom ali kolektivno pogodbo na ravni dejavnosti ter ob dodatnem pogoju, da dela ni mogoče opraviti v polnem delovnem času z ustrezno organizacijo in delitvijo dela oziroma razporeditvijo delovnega časa.
Ker se večdnevne aktivnosti v vrtcu načrtujejo v naprej v LDN, upošteva to okoliščino ravnatelj pri razporeditvi delovnega časa oziroma lahko začasno razporedi delovni čas tudi med letom in o tem pisno obvesti delavca najmanj en dan pred prerazporeditvijo delovnega časa. Pri neenakomerni razporeditvi ter začasni prerazporeditvi polnega delovnega časa delovni čas ne sme trajati več kot 56 ur na teden .
Tako učitelju, kot delavcu vrtca, ki je napoten v šolo v naravi ali na drugo obliko spremstva oziroma vzgojno-izobraževalnega dela tako pripada: