Predlog Zakona o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju je prestal 1. obravnavo v Državnem zboru

08. 10. 2024

Poslanci Državnega zbora RS so 7. 10. 2024 obravnavali predlog Zakona o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju, ki bo s sprejemom v DZ in uveljavitvijo s 1. 1. 2025 nadomestil sedaj veljavno ureditev.

Besedilo osnutka je na voljo TUKAJ.

Poslanci so na 1. obravnavi predlog zakona določili kot primernega za nadaljnjo obravnavo.

Z zakonom bi določili novo plačno lestvico, na kateri bi bila razlika med plačnimi razredi namesto sedanjih štirih tri odstotke. Predvideno razmerje med najnižjim in najvišjim plačnim razredom je ena proti sedem. Nihče ne bi imel določene plače, ki bi bila nižja od minimalne. Najnižja osnovna plača bi znašala 1253,90 evra bruto, najvišja 8821,04 evra bruto.

Z zakonom bi določili tudi način usklajevanja plač z inflacijo. Predvidene so spremembe v sistemu napredovanja in nagrajevanja. Starost, pri kateri bi javni uslužbenci dobili pet dodatnih dni dopusta, pa bi se postopno dvignila s 50 na 55 let.

Vlada in sindikati pa morajo skleniti še kolektivne pogodbe in končni dogovor. Rok, ki so si ga za to postavili, je 8. november. Takrat bo tudi jasno, koliko se bo posameznemu javnemu uslužbencu povišala plača. Kot določa zakonski predlog, bi povišanja plač uveljavili postopno, od 1. januarja 2025 do 1. januarja 2028. Enako bi veljalo za funkcionarje z izjemo funkcionarjev vlade, DZ-ja in DS-ja, za katere vlada predlaga, da pridobijo pravico do izplačila višje plače šele ob začetku novega mandata. Zakonski predlog že vključuje predlog za funkcionarske plače.

Nekaj določb je v primerjavi z obstoječo ureditvijo identičnih, v nadaljevanju pa povzemamo ključne spremembe:

  • vrednosti plačnih razredov plačne lestvice bi se usklajevale enkrat letno na podlagi uradnih podatkov SURS-a,
  • določitev plačnega razreda ob prehodu na drugo delovno mesto v istem ali nižjem plačnem razredu,
  • določitev plače ob ponovni zaposlitvi po prekinitvi delovnega razmerja v javnem sektorju,
  • spremembe pri možnostih določitve višjega plačnega razreda ob zaposlitvi brez soglasja ustanovitelja ter s soglasjem ustanovitelja
  • določitev višjega plačnega razreda ob zaposlitvi za določen čas in začasna pridobitev višjega PR v posebnih okoliščinah,
  • avtomatski način napredovanja v višji plačni razred,
  • možnost zadržanja napredovanja ali pospešenega napredovanja,
  • pravica do dela plače za delovno uspešnost,
  • novi dodatki k plači,
  • spremembe pri plačilu povišane in zmanjšane učne/pedagoške obveznosti ...

Spremljajte vse novosti na portalu in na naših izobraževanjih.

Ne spreglejte - udeležite se lahko brezplačnega seminarja z naslovom: Predstavitev Zakona o skupnih temeljih plačnega sistema v javnem sektorju, ki bo potekal 24. oktobra 2024 od 10.00 do 11.30 v obline obliki.

Bodite z nami, tako si rezervirate mesto s prijavo na tej povezavi.

Nazaj