Vprašanje:
V šoli smo izvedli volitve in imenovali ravnatelja. Sedaj izpolnjujemo dokumentacijo za ministrstvo in ne vemo, kako v prilogo vpisati podatke o glasovanju učiteljskega zbora. Pod katero alinejo vpišemo število neveljavnih glasovnic in število članov učiteljskega zbora, ki se glasovanja niso udeležili?
Odgovor:
V zvezi s postopkom imenovanja ravnatelja izpostavljamo usmeritve in stališča Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport, z dne 30. 3. 2016. Iz 53.a člena Zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanje (Ur. l. RS, št. 12/1996, s spremembami, v nadaljevanju: ZOFVI) izhaja, da ko svet izmed prijavljenih kandidatov izbere kandidata za ravnatelja, posreduje obrazložen predlog za imenovanje v mnenje ministru, v zvezi s čimer prej omenjeni dokument ministrstva napotuje na obrazec »Predlog za imenovanje kandidata/kandidatke za ravnatelja/ravnateljico«. Hkrati iz usmeritev ministrstva izhaja, da je treba omenjeni vlogi priložiti še:
Obrazec pod točko 11. je torej ta, ki ga pošiljate v prilogi vprašanja in je zgolj en izmed dokumentov, ki jih je treba posredovati ministrstvu. Eden izmed dokumentov pa je tudi mnenje vzgojiteljskega, učiteljskega oziroma predavateljskega zbora o izbranem kandidatu za ravnatelja (s podatki o številu strokovnih delavcev, ki so glasovali in o izidu tajnega glasovanja). Navedeno pomeni, da bo že tudi iz te druge priloge, torej mnenja učiteljskega zbora, s podatki o številu strokovnih delavcev, ki so glasovali in o izidu tajnega glasovanja) razvidno, koliko članov ni glasovalo, pa tudi število neveljavnih glasovnic.
Glede izpolnitve samega obrazca s podatki o izbranem kandidatu pa poudarjamo, da se pod točko 3. vpisujejo najprej podatki o vseh članih učiteljskega zbora (torej vseh skupaj), nato tistih, ki so glasovali (že iz te razlike se torej vidi, koliko članov ni glasovalo), nato pa še ločeno podatek o številu glasov za in proti. Pod razdelek »drugo« vpišete morebitne neveljavne glasovnice, koliko članov ni glasovalo ipd., kot ste navedli v vprašanju.