Dodatni dnevi dopusta za delavce invalide

28. 2. 2025

Vprašanje:

Imamo vprašanje glede števila dni dopusta, in sicer imamo zaposleno, ki ima na odločbi ZPIZ-a zapisano, da je delovni invalid II. kategorije zaradi posledic bolezni. Koliko dodatnih dni dopusta ji pripada?
Če prav razumemo, naj bi ji glede na KP VIZ pripadalo 5 dodatnih dni?
Druga zaposlena pa ima v odločbi ZPIZ-a zapisano, da je III. kategorija invalidnosti zaradi posledic bolezni. Njej pa po ZDR-1 pripada 3 dni dodatnega dopusta (kar je ugodneje kot KP VIZ – 1 dan), če prav razumemo?

Odgovor:

Pri odmeri števila dni letna dopusta je treba upoštevati določbe ZDR-1 in KPVIZ.

ZDR-1 tako v tretjem odstavku 159. člena določa, da ima:

  • ­ starejši delavec,
  • ­ invalid,
  • ­ delavec z najmanj 60-odstotno telesno okvaro in
  • ­ delavec, ki neguje in varuje otroka, ki potrebuje posebno nego in varstvo v skladu s predpisi, ki urejajo družinske prejemke,

pravico do najmanj treh dodatnih dni letnega dopusta.

KPVIZ v 4. točki 47. člena določa, da se delavcu glede na socialne in zdravstvene razmere letni dopust poveča:

  • ­ za vsakega otroka do 7 leta starosti 2 dni,
  • ­ za vsakega otroka nad 7 let do 15 let starosti za 1 dan,
  • ­ invalidu II. in III. kategorije za 1 dan,
  • ­ delavcu, ki neguje in varuje težje telesno ali zmerno, težje ali težko duševno prizadeto osebo za 5 dni,
  • ­ delovnemu invalidu in delavcu z najmanj 60% telesno okvaro za 5 dni,

Navedeno torej pomeni naslednje:

V skladu s tretjo alinejo 4. točke prvega odstavka 47. člena KPVIZ bi se invalidom II. in III. kategorije letni dopust povečal le za 1 dan, vendar se na podlagi določbe 159. člena ZDR-1, ki je ugodnejša, poveča za tri dni. Do dodatnega letnega dopusta v obsegu treh dni so upravičeni tako invalidi, ki imajo status pridobljen z odločbo Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje kot tudi invalidi, ki so pridobili ta status na podlagi Zakona o zaposlitveni rehabilitaciji in zaposlovanju invalidov.

Peta alineja 4. točke prvega odstavka 47. člena KPVIZ pa določa, da se delovnemu invalidu (za delovnega invalida se za potrebe odmere dopusta šteje oseba, katere invalidnost je posledica poklicne bolezni ali nesreče pri delu) in delavcu z najmanj 60% telesno okvaro letni dopust poveča za pet dni.

Pri odmeri letnega dopusta po peti alineji 4. točke 47. člena KPVIZ je torej treba upoštevati definicijo delovnega invalida in če je invalidnost posledica poklicne bolezni ali nesreče pri delu, potem bi pripadalo dodatnih 5 dni dopusta.

Poklicne bolezni ureja Pravilnik o poklicnih boleznih, Uradni list RS, št. 25/23, ki v Prilogi 1 vsebuje tudi seznam poklicnih bolezni.

Nazaj