Možnosti delodajalca, ko za delavca prejme odločbo ZPIZ-a o razvrstitvi delavca v III. kategorijo invalidnosti

03. 3. 2025 | Avtor: Tanja Bohl

Vprašanje:

Za zaposlenega delavca smo prejeli odločbo ZPIZ o razvrstitvi v III. kategorijo invalidnosti, v kateri je navedeno, da zavarovanec ni zmožen za delo na trenutnem delovnem mestu ter s katero se mu prizna pravica do premestitve na drugo delo v svojem poklicu oziroma delo na drugem delovnem mestu z določenimi omejitvami.
Kaj če drugega ustreznega delovnega mesta v naši organizaciji ni? Ali navedene omejitve lahko upoštevamo pri sedanjem delovnem mestu, čeprav je izrecno navedeno, da za delo na sedanjem delovnem mestu ni zmožen? Delavec namreč želi ostati na sedanjem delovnem mestu, upoštevajoč prilagoditve. Sama pa menim, da sem mu kot delodajalec dolžna zagotoviti drugo delovno mesto. In če tega ni? Kako postopati? Ali je potem potrebno iti v odpoved delovnega razmerja?

Odgovor:

Če omejitve lahko upoštevate pri sedanjem delovnem mestu, morate sistemizirati novo delovno mesto, ki je dejansko to delovno mesto, vendar z omejitvami npr. – »Hišnik z omejitvami« delavec lahko delo nadaljuje na takšnem delovnem mestu, kjer so spoštovane njegove omejitve. V skladu z 181. členom Zakona o invalidskem in pokojninskem zavarovanju (Uradni list RS, št. 96/2012, s spremembami in dopolnitvami, v nadaljevanju ZPIZ-2) pa lahko tako delodajalec kot delavec zahtevata dopolnilno izvedensko mnenje invalidske komisije o ustreznosti ponujenega delovnega mesta. Ker se zaradi drugačne sistemizacije delovnega mesta spremeni naziv dela, je treba v skladu z 49. členom Zakona o delovnih razmerjih (Uradni list RS, št. 21/2013, s spremembami in dopolnitvami, v nadaljevanju ZDR-1) z delavcem skleniti novo pogodbo o zaposlitvi.

Če prilagoditev sedanjega delovnega mesta s sistemizacija ni mogoča, lahko delavcu v organizaciji najdete drugo delovno mesto, ki bo omejitvam ustrezalo, ali pa mu to omogočite pri drugem delodajalcu, kar je v skladu s pravim odstavkom 40. člena Zakona o poklicni rehabilitaciji in zaposlovanju invalidov (Uradni list RS, št. 63/2004, s spremembami in dopolnitvami, v nadaljevanju ZZRZI), ki določa, da delodajalec lahko invalidu odpove pogodbo o zaposlitvi iz poslovnega razloga ali zaradi nezmožnosti za opravljanje dela pod pogoji iz pogodbe o zaposlitvi zaradi invalidnosti, če mu hkrati ponudi sklenitev nove pogodbe o zaposlitvi za nedoločen čas na drugem ustreznem delu, ki ustreza invalidovi strokovni izobrazbi, usposobljenosti in delovni zmožnosti v skladu s tem zakonom ali s predpisi, ki urejajo pokojninsko in invalidsko zavarovanje, ali na podlagi sporazuma z drugim delodajalcem zagotovi, da mu drugi delodajalec ponudi sklenitev pogodbe o zaposlitvi za nedoločen čas na ustreznem delu pri njem.

Če drugega ustreznega delovnega mesta v vaši organizaciji ni ter delavcu ne morete omogočiti, da bi se zaposlil pri drugem delodajalcu, v poštev pride določba šestega odstavka 40. člena ZZRZI, ki določa, da če delodajalec invalidu utemeljeno ne more ponuditi nove pogodbe o zaposlitvi v skladu z drugim odstavkom prejšnjega člena ali če delodajalec invalidu ali delovnemu invalidu ne more ponuditi nove pogodbe o zaposlitvi v skladu s prvim odstavkom tega člena, o čemer odloči komisija za ugotovitev razlogov za odpoved pogodbe o zaposlitvi v skladu s predpisi, ki urejajo pokojninsko in invalidsko zavarovanje, lahko redno odpove pogodbo o zaposlitvi za nedoločen čas brez ponudbe nove pogodbe o zaposlitvi.

V danem primeru je tako najbolj primerno, da skušate najprej s sistemizacijo prilagoditi trenutno delovno mesto, v kolikor to ni mogoče, pa delavcu poskušate najti primerno delovno mesto v vaši ali drugi organizaciji. Če nič od tega ni možno, pa v poštev pride redna odpoved pogodbe o zaposlitvi.

Nazaj