Napredovanje v višji plačni razred in pravica do izplačevanja

26. 1. 2021

Vprašanje:

Do 15. 3. vsako leto je potrebno javne uslužbence oceniti. Na podlagi ocen se izvede preverjanje napredovanj v višji plačni razred. Kdaj javni uslužbenec pridobi pravico do izplačila plače po napredovanju, s 1. 12. v letu, ko je napredoval ali s 1. 4. v letu, ko je napredoval?

Odgovor:

V zvezi s preverjanjem pogojev za napredovanje in napredovanjem javnih uslužbencev v višji plačni razred, so pomembni 3 ključni datumi in sicer:

  • v skladu s prvim odstavkom 5. člena Uredbe o napredovanju javnih uslužbencev v plačne razrede (Uradni list RS, št. 51/08, 91/08, 113/09 in 22/19, v nadaljevanju Uredba o napredovanju) se postopek preverjanja izpolnjevanja pogojev za napredovanje izvede vsako leto do 15. marca. Do tega datuma torej morajo biti letne ocene delovne uspešnosti ne samo podeljene, ampak že tudi dokončne, torej morajo biti javni uslužbenci z njo že tudi seznanjeni. Če je namreč vložena zahteva za preizkus ocene, naj bi do 15. marca, ko mora delodajalec preveriti pogoje za napredovanje v višji plačni razred za svoje javne uslužbence, že tudi bila rešena zahteva za preizkus ocene in bi tako ocene delovne uspešnosti bile že dokončne, da se lahko upoštevajo pri preverjanju pogojev za napredovanje.
  • javni uslužbenci, ki izpolnjujejo pogoje za napredovanje, napredujejo v višji plačni razred s 1. aprilom v letu, ko izpolnijo pogoje za napredovanje v višji plačni razred, torej s 1. aprilom leta, ko izpolnijo pogoje za napredovanje tudi napredujejo in pridobijo pravico do višjega plačnega razreda (deveti odstavek 17. a člena Zakona o sistemu plač v javnem sektorju, v nadaljevanju: ZSPJS).
  • javni uslužbenec, ki napreduje v višji plačni razred s 1.aprilom, pridobi pravico do plače v skladu z višjim plačnim razredom 1. decembra leta, v katerem je napredoval. Torej ima takšen javni uslužbenec do 1.decembra leta, v katerem je napredoval, še vedno pravico do plače glede na plačni razred, ki ga je imel do napredovanja. Takšen zamik med datumom napredovanja in datumom pridobitve pravice do plače je sedaj določen kot del ureditve plačnega sistema v javnem sektorju v četrtem odstavku 16. člena ZSPJS in ne več kot začasni interventni ukrep na področju plač v javnem sektorju, kar je bil na podlagi interventne zakonodaje vse od leta 2015.

Nazaj