Vprašanje:
Ali so letni pogovori z nadrejenim obvezni ali zadostuje samoevalvacija delavca za letno oceno?
Do letos smo imeli vedno letne pogovore. Letos pa letnih pogovorov ne bo, merilo ocenjevanja bo le samoevalvacijski list, ki ga izpolni delavec.
Odgovor:
Letnih razgovorov z zaposlenimi je več vrst. Najpogostejši vrsti sta ocenjevalni letni razgovor ter razvojni letni razgovor.
Ocenjevalni letni razgovor je v obliki seznanitev s podano letno oceno delovne uspešnosti na podlagi četrtega odstavka 4. člena Uredbe o napredovanju javnih uslužbencev plačne razrede (Uradni list RS, št. 51/08, 91/08, 113/09 in 22/19) obvezen, saj je dolžnost ocenjevalca, da javnega uslužbenca seznani s podeljeno oceno delovne uspešnosti in obrazložitvijo te ocene. Torej je vsebina ocenjevalnega letnega razgovora dejansko pogovor o oceni nadrejenega oziroma ocenjevalca o uspešnosti dela zaposlenega v ocenjevalnem obdobju, to je preteklem koledarskem letu. Glede na navedeno določbo četrtega odstavka 4. člena uredbe je torej ocenjevalni letni razgovor v obliki seznanitve s podano oceno letne delovne uspešnosti in utemeljitvijo podane ocene glede na kriterije ocenjevanja, v javnem sektorju obvezen.
Razvojni razgovori pa so metoda upravljanja s kadri, torej metoda za učinkovito upravljanje s kadri in praviloma niso urejeni oziroma njihova izvedba ni predpisana s predpisi, razen v upravnem delu javnega sektorja, torej v državnih organih in upravah lokalnih skupnosti, katerih delovna razmerja so urejena v Zakonu o javnih uslužbencih, saj je v 105. členu tega zakona določeno:
105. člen
(spremljanje kariere in strokovnosti dela javnih uslužbencev)
Nadrejeni mora spremljati delo, strokovno usposobljenost in kariero javnih uslužbencev in vsaj enkrat letno opraviti o tem razgovor z vsakim javnim uslužbencem.
Ne glede na to zakonsko dolžnost nadrejenega v državnih organih ali upravah lokalnih skupnosti, da opravi letne razgovore s svojim zaposlenim, pa istočasno ni predpisana sankcija, če nadrejeni letnih razgovorov za spremljanje kariere svojih zaposlenih ne izvede, niti ni nikjer v predpisih določena sankcija ali kakšna druga posledica, če se zaposleni ne želi udeležiti razvojnega letnega pogovora s svojim nadrejenim.
V drugih delih javnega sektorja je izvedba in/ali udeležba na razvojnih letnih razgovorih lahko določena z notranjimi akti posameznega delodajalca javnega sektorja, tudi v tem primeru jih je nadrejeni dolžan izvesti.