Ocenjevanje javnega uslužbenca, ki dela manj kot 6 mesecev

11. 3. 2022

Vprašanje:

Ali ocenjujemo delavce, ki so odsotni zaradi porodniškega dopusta ali daljšega bolniškega staleža? Ali ocenjujemo zaposlene, ki smo jih zaposlili v drugi polovici leta, torej so pri nas zaposleni manj kot 6 mesecev, prinesejo pa delno oceno prejšnjega delodajalca?

Odgovor:

Uredba o napredovanju javnih uslužbencev v 4. členu določa, da se enkrat letno oceni javne uslužbence, ki so pri proračunskem uporabniku zaposleni za določen ali nedoločen čas, za polni delovni čas ali delovni čas, krajši od polnega delovnega časa.

Pri postopku ocenjevanja se ocenijo javni uslužbenci, ki so v prejšnjem koledarskem letu opravljali delo najmanj šest mesecev. Ocenijo se tudi tisti javni uslužbenci, ki so zaradi napotitve s strani delodajalca odsotni več kot šest mesecev in ki so odsotni več kot šest mesecev zaradi poškodbe pri delu, poklicne bolezni in starševskega varstva (porodniški dopust). Glede na navedeno se torej oceni tudi javne uslužbence, ki so dalj časa odsotni zaradi bolezni ali porodniškega dopusta, vendar pa le v primeru, če so v ocenjevalnem obdobju tudi delali in je njihovo delo možno oceniti. To izhaja tudi iz sodne prakse, kjer je navedeno, da mora javi uslužbenec opravljati delo, da ga je možno oceniti.

Glede spremembe delodajalca pa je treba upoštevati 8. člen uredbe, ki določa, da se pri prehodu na drugo delovno mesto v okviru javnega sektorja javnemu uslužbencu napredovalno obdobje ne prekine v primeru, če zasede delovno mesto v istem ali nižjem tarifnem razredu v isti plačni podskupini ali na istovrstnih oziroma sorodnih delovnih mestih v različnih plačnih podskupinah. V takem primeru mora odgovorna oseba delodajalca, pri katerem je bil javni uslužbenec zaposlen večji del ocenjevalnega obdobja, le-tega oceniti in mu kopijo ocene izročiti, originali pa ostanejo shranjeni v personalni mapi javnega uslužbenca.

Uredba določa tudi, da mora ne glede na tretji odstavek 4. člena uredbe (ki določa, da se ocenijo javni uslužbenci, ki so v prejšnjem koledarskem letu opravljali delo najmanj šest mesecev ter tisti, ki so odsotni iz razlogov, ki jih določa uredba) odgovorna oseba v primerih, ko je javni uslužbenec pri enem delodajalcu zaposlen manj kot šest mesecev in se zaposli pri drugemu delodajalcu v javnem sektorju, izvesti postopek ocenjevanja in podati oceno za to obdobje. Delodajalec, pri katerem javni uslužbenec izpolni pogoj najmanj šestih mesecev zaposlitve, mora upoštevati vse predloge ocen predhodnih delodajalcev javnega uslužbenca in na tej podlagi določiti oceno javnega uslužbenca v ocenjevalnem obdobju. Seveda pa je treba upoštevati, da oceno za preteklo leto vedno določi delodajalec, pri katerem je javni uslužbenec v času ocenjevanja zaposlen, to pa pomeni, da ta delodajalec na podlagi delnih ocen prejšnjih delodajalcev in svoje delne ocene za obdobje, ko je javni uslužbenec delal pri njem v času teka napredovalnega obdobja, določi oceno.

Nazaj