Ocenjevanje javnih uslužbencev - Ocenitev delavke, ki je bila zaposlena nekaj mesecev

19. 3. 2018 | Avtor: Petra Ertl, urednica

Vprašanje: Delavka je pri nas nadomeščala od 11. 5. do 7. 7. 2017. V tem času je koristila 3 dni izrednega dopusta in 2 dni LD oz. koriščenje fonda. Od 1. 9. 2017 pa spet nadomešča pri nas.

V tem času je koristila dopust v času jesenskih in božično novoletnih praznikih.

V maju pa je za 10 dni nadomeščala še na eni drugi šoli.

Po mojih izračunih ji ocena ne pripada. Bi se pa rada prepričala, da je ne bi prikrajšala po nepotrebnem.

Odgovor: Uredba o napredovanju javnih uslužbencev  v plačne razrede (Uradni list RS, št. 51/08, 91/08, 113/09) v 4. členu določa, da je:

  • Enkrat letno treba oceniti javne uslužbence, ki so pri proračunskem uporabniku zaposleni za določen ali nedoločen čas, za polni delovni čas ali delovni čas, krajši od polnega delovnega časa,
  • v postopku ocenjevanja treba oceniti javne uslužbence, ki so v prejšnjem koledarskem letu opravljali delo najmanj šest mesecev. Ocenijo se tudi tisti javni uslužbenci, ki so zaradi napotitve s strani delodajalca odsotni več kot šest mesecev in ki so odsotni več kot šest mesecev zaradi poškodbe pri delu, poklicne bolezni in starševskega varstva (porodniški dopust).

V zvezi z določitvijo ocene je treba upoštevati tudi stališče Višjega delovnega in socialnega sodišča, da je »prisotnost na delu osnovni predpogoj, da se rezultati ter delovne in strokovne kvalitete lahko ocenijo. To pa pomeni, da navedene javne uslužbence v primeru, ko so ti odsotni celotno ocenjevalno obdobje, ni mogoče oceniti.«

Ko pa gre za zaposlene, ki so v obdobju enega leta prisotni na delu zgolj nekaj dni ali nekaj tednov, mora odgovorna oseba oziroma oseba, ki ocenjuje, samostojno presoditi, ali glede na opravljene delovne naloge, javnemu uslužbencu sploh lahko določi oceno ali ne.

Iz 4. člena uredbe izhaja, da se v primerih odsotnosti, ki traja več kot šest mesecev, ocenijo le tisti javni uslužbenci, ki so zaradi napotitve s strani delodajalca odsotni več kot šest mesecev in ki so odsotni več kot šest mesecev zaradi poškodbe pri delu, poklicne bolezni in starševskega varstva (porodniški dopust). Torej se javni uslužbenci v vseh ostalih primerih, ko v koledarskem letu dela niso opravljali najmanj šest mesecev iz drugih razlogov (na primer zaradi izrabe letnega dopusta, začasne nezmožnosti javnega uslužbenca za delo iz drugih razlogov, kot so določeni v tretjem odstavku 4. člena uredbe, odsotnosti zaradi nege družinskega člana …), ne ocenijo.

V konkretnem primeru je javna uslužbenka pri delodajalcu v letu 2017 bila zaposlena skupaj 5 mesecev in 26 dni, s čimer ni izpolnjen niti formalni pogoj glede dela najmanj šest mesecev pri delodajalcu, ki jo ocenjuje, zato je skladno z uredbo delodajalec ne oceni.

Glede 10 dni, za katere je navedeno, da je nadomeščala na drugi šoli, pa je treba preveriti dvoje:

  • ali je to bilo v okviru delovnega razmerja in
  • ali je teh dni nadomeščala v okviru delovnega razmerja pred nastopom dela pri sedanjem delodajalcu.

Če je na prejšnji šoli imela sklenjeno delovno razmerje in je nastopila delo brez prekinitve, potem bi lahko bil izpolnjen pogoj najmanj šest mesecev dela in bi jo sedanji delodajalec lahko ocenil, seveda pa bi moral pridobiti delno oceno prejšnjega delodajalca, ki pa bi moral presoditi, ali je javno uslužbenko za teh 10 dni sploh možno oceniti.

Nazaj