Pravice iz delovnega razmerja - Določitev dni letnega dopusta delavcu, ki dela za polovični delovni čas

20. 2. 2017

Vprašanje: Delavka je zaposlena za polovični delovni čas, delo opravlja 5 dni v tednu. V desetih letih zaposlitve ima skupaj 5 let delovne dobe. Koliko dopusta ji po 47. členu KPVIZ pripada?

Odgovor: V skladu z 10. točko 6. člena Zakona o javnih uslužbencih je delovna doba opredeljena kot doba v delovnem razmerju, torej ne bi smelo biti razlike. Pri določitvi dopusta pa je treba v nadaljevanju upoštevati tudi prvi odstavek 46. člena Kolektivne pogodbe za dejavnost vzgoje in izobraževanja v Republiki Sloveniji, ki določa: "Delavec ima pravico do letnega dopusta po kriterijih opredeljenih s to pogodbo, ne glede na to ali dela polni ali krajši delovni čas od polnega."  Tako izhaja tudi iz pojasnila ministrstva, pristojnega za delo, objavljenega na njihovi spletni strani ...

"Delavec s krajšim delovnim časom ima torej pravico do letnega dopusta v enakem trajanju kot primerljiv delavec s polnim delovnim časom, sorazmerno krajši delovni čas pa vpliva na sorazmerno nižje nadomestilo plače, ki ga delavec prejema v času izrabe letnega dopusta. V praksi lahko pride do krajše odmere letnega dopusta v takem primeru le, če ima tak delavec delovni čas razporejen na manjše število delovnih dni v tednu. Če ima delavec s polovičnim delovnim časom na primer delovno obveznost razporejeno samo na tri delovne dni v tednu, bo imel glede na razporeditev delovnih dni 12 dni minimalnega dopusta (4 x 3 dni), če pa bi imel polovični delovni čas razporejen na pet dni v tednu po 4 ure na dan, pa bi imel 20 dni (4 x 5 dni) minimalnega dopusta. To je tudi logično, saj bi moral za en teden odsotnosti z dela zaradi izrabe dopusta v prvem primeru izrabiti le tri dni, v drugem primeru pa pet dni dopusta."



Nazaj