Pravice iz delovnega razmerja - Pravica do regresa za prehrano za delavko, ki je zaposlena pri dveh delodajalcih

25. 5. 2018 | Avtor: mag. Brigita Osojnik

Vprašanje: Zaposlena čistilka pri nas dela 10 ur tedensko in 15 ur tedensko na ljudski univerzi. Ker delavka dnevno skupaj v obeh ustanovah dela več kot štiri ure, me zanima če ji pripada malica. Če ji, ali nam lahko ljudska univerza pošlje zahtevek deleža plačila malice.

Odgovor: Pravica do regresa za prehrano med delom je določena v 130. členu ZDR-1, ki določa, da mora delodajalec delavcu zagotoviti povračilo stroškov za prehrano med delom, za prevoz na delo in z dela ter povračilo stroškov, ki jih ima pri opravljanju določenih del in nalog na službenem potovanju. Podrobneje pa je ta pravica v javnem sektorju urejena v kolektivnih pogodbah dejavnosti, in sicer v aneksih, ki so bili objavljeni v Uradnem listu RS, št. 40/12.

Kolektivne pogodbe sicer ne urejajo primerov, ko ima javni uslužbenci sklenjenih več pogodb o zaposlitvi za krajši delovni čas v javnem sektorju. Ne glede na to pa menim, da takemu javnemu uslužbencu pripada povračilo stroškov pod pogoji in v višini, kot to določa veljavna kolektivna pogodba, pri čemer je treba upoštevati še, da javni uslužbenec v javnem sektorju upoštevaje tretji dostavek 16. člena ZJU ne more dobiti več pravic, kot to določa zakon, podzakonski predpis ali kolektivna pogodba, če bi s tem bremenili javna sredstva.

Vsi aneksi v enakem besedilu med drugim določajo, da:

- je regres za prehrano povračilo stroškov prehrane med delom,

- izplačilo regresa pripada javnemu uslužbencu za dan prisotnosti na delu,

- se kot dan prisotnosti na delu šteje, če delavec dela več kot štiri ure dnevno ali če dela krajši delovni čas na podlagi predpisov o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, predpisov o zdravstvenem zavarovanju ali predpisov o starševskem dopustu.

Primer, ki ga navajate, v navedenem aneksu sicer ni urejen. Ne glede na to menim, da bi bilo pravilno, da delavec v primeru, ko ima sklenjeno delovno razmerje pri dveh delodajalcih tako, da dela skupaj več kot 4 ure dnevno, prejme tudi regres z prehrano. Na podlagi 66. člena ZDR-1 morata namreč oba delodajalca skleniti sporazum o uresničevanju pravic in obveznosti iz delovnega razmerja in po mojem mnenju se lahko v tem sporazumu dogovorita tudi glede sorazmernega izplačila regresa za prehrano med delom. Če bi namreč vsak zavod dal zahtevek za svoj delež, delavka ne bi imela pravice do regresa, saj ne bi izpolnila pogoja 4 ur prisotnosti. K zahtevku priložite pisni sporazum med obema zavodoma in zahtevek za izplačilo sredstev nato poda samo tisti zavod, ki je bil za to določen v sporazumu.

 

Nazaj