Veljavnost ocene iz prejšnjega koledarskega leta, ko je delavka del leta bila na porodniškem dopustu

21. 3. 2022

Vprašanje:

Zanima me napredovanje v plačne razrede. Delavka ima ocene za leto 2019 in 2020 (2 x 5) od prejšnjih delodajalcev. Od 1. 1. do 31. 8. 2021 je bila na porodniški (zaposlena pri prejšnjem delodajalcu), s 1. 9. pa se je zaposlila na pri nas.

Delavka je v marcu prejela še (tretjo) oceno (oceno 4), in sicer samo za te 4 mesece v letu 2021. Nekje smo prebrali pojasnilo, da mora delavka prinesti oceno še za obdobje 1. 1.- 31. 8. 2021, drugače ji te tretje ocene ne bomo morali upoštevati in bo na napredovanje morala počakati še na oceno za leto 2022 ter zato še eno leto počakati, da ima tri veljavne ocene in lahko napreduje. Ali to drži?

Odgovor:

V zvezi s tem vprašanjem je treba najprej pojasniti, da se skladno z uredbo o napredovanju javnih uslužbencev v plačne razrede ocenijo javne uslužbenci, ki so pri proračunskem uporabniku zaposleni za določen ali nedoločen čas, za polni delovni čas ali delovni čas, krajši od polnega delovnega časa. Oceniti je treba javne uslužbence, ki so v prejšnjem koledarskem letu opravljali delo najmanj šest mesecev. Ocenijo se tudi tisti javni uslužbenci, ki so zaradi napotitve s strani delodajalca odsotni več kot šest mesecev in ki so odsotni več kot šest mesecev zaradi poškodbe pri delu, poklicne bolezni in starševskega varstva (porodniški dopust). Navedeno pomeni, da se za preteklo koledarsko leto, torej za ocenjevalno obdobje, oceni tudi javna uslužbenka, ki je bila na porodniškem dopustu.

V zvezi z ocenitvijo javnih uslužbencev, ki so odsotni več kot šest mesecev zaradi napotitve s strani delodajalca, poškodbe pri delu, poklicne bolezni in starševskega varstva ocenijo, pa je potrebno upoštevati tudi stališče Višjega delovnega in socialnega sodišča, da je »prisotnost na delu osnovni predpogoj, da se rezultati ter delovne in strokovne kvalitete lahko ocenijo. To pa pomeni, da navedene javne uslužbence v primeru, ko so ti odsotni celotno ocenjevalno obdobje, ni mogoče oceniti.« Konkretna javna uslužbenka ni bila odsotna celotno ocenjevalno obdobje.

Uredba prav tako določa, da mora odgovorna oseba (predstojnik oziroma poslovodni organ delodajalca ali oseba, ki jo ta pooblasti) delodajalca, pri katerem je bil javni uslužbenec zaposlen večji del ocenjevalnega obdobja, le-tega oceniti in mu kopijo ocene izročiti, originali pa ostanejo shranjeni v personalni mapi javnega uslužbenca. Če bi javna uslužbenka v obdobju od 1.1. do 31.8. 2021 pri prejšnjem delodajalcu opravljala delo, bi jo ta moral oceniti, če pa ni opravljala dela niti en dan, je seveda ne more oceniti in ji dati delne ocene. Glede na uredbo pa ima javna uslužbenka pravico do ocene za preteklo leto, ker je bila odsotna iz razloga (porodniški dopust), ki ga uredba navaja kot razlog, ki ne vpliva na ocenitev.

Javni uslužbenec se za posamezno ocenjevalno obdobje oceni za delovno mesto, ki ga je zasedal ob preteku ocenjevalnega obdobja, torej za delovno mesto, ki ga je zasedal 31. 12. Javnemu uslužbencu pa oceno za preteklo leto na podlagi morebitnih delnih ocen in lastne ocene določi delodajalec, s katerim ima javni uslužbenec sklenjeno pogodbo o zaposlitvi.

Glede na navedeno javni uslužbenki za preteklo leto določi oceno sedanji delodajalec. Ta bi jo glede na uredbo moral oceniti in ji določiti oceno tudi v primeru, da bi bila zaposlena pri njem celotno leto 2021 in bi bila odsotna zaradi porodniškega dopusta od 1.1.do 31.8.2021 ter bi opravljala delo le 4 mesece.

Pri preverjanju izpolnjevanja pogojev za napredovanje, ki se izvede vsako leto do 15. novembra za vse javne uslužbence, pa je treba upoštevati še, da se pri prehodu na drugo delovno mesto v okviru javnega sektorja javnemu uslužbencu napredovalno obdobje ne prekine v primeru, če zasede delovno mesto v istem ali nižjem tarifnem razredu v isti plačni podskupini ali na istovrstnih oziroma sorodnih delovnih mestih v različnih plačnih podskupinah.

Nazaj