Ali je mentor dijaku, študentu lahko tudi strokovni delavec brez naziva mentor?

13. 4. 2022

Vprašanje:

Ali je lahko strokovni delavec v vrtcu mentor dijaku, študentu tudi, če sam še ni pridobil naziva mentor?

Po 110. členu ZOFVI mentorja pripravniku določi ravnatelj izmed strokovnih delavcev, ki opravljajo delo, za katero se bo pripravnik usposabljal, in imajo naziv svetnik ali svetovalec oziroma imajo najmanj tri leta naziv mentor.

Ali to velja tudi, če je mentor dijaku in/ali študentu na praksi?

Odgovor:

Pri tem vprašanju je treba najprej ugotoviti, da 110. člen ZOFVI ureja pripravništvo in se vprašanje mentorja nanaša na mentorstvo pripravniku, ki je skladno z ZOFVI strokovni delavec, ki v vrtcu oziroma šoli prvič začne opravljati delo, ustrezno smeri in stopnji njegove strokovne izobrazbe, z namenom, da se usposobi za samostojno opravljanje dela. V tem primeru ZOFVI določa, da pripravnikovo delo vodi, spremlja in ocenjuje mentor, ki ga določi ravnatelj izmed strokovnih delavcev, ki opravljajo delo, za katero se bo pripravnik usposabljal, in imajo naziv svetnik ali svetovalec oziroma imajo najmanj tri leta naziv mentor.

Glede prakse dijakov in študentov pa je treba pogledati Kolektivno pogodbo za dejavnost vzgoje in izobraževanja v Republiki Sloveniji, ki v 59. členu določa, da dijake in študente sprejme na delovno prakso ravnatelj, delovna praksa se opravlja po programu šole, ki pošilja učence in študente na prakso. KP VIZ v 60. členu določa, da se dijaku oziroma študentu določi mentorja. Mentor dijaka oziroma študenta na delovni praksi spremlja, vodi in nadzoruje, ob koncu pa tudi oceni njegovo delo.

KP VIZ v 61. členu določa tudi, da mora zavod dijaka in študenta na delovni praksi:

  • seznaniti s predpisi o varstvu pri delu,
  • seznaniti z nevarnostmi pri delu, ki ga bo opravljal,
  • zavarovati za primer nesreče pri delu,
  • seznaniti s predpisi o tajnosti podatkov.

Upoštevaje navedeno je torej možno ugotoviti:

  • da ZOFVI določa pogoje, kdo je lahko mentor strokovnemu delavcu - pripravniku , ki prvič prične opravljati delo in se usposablja za samostojno opravljanje dela,
  • da ZOFVI ne ureja posebej prakse dijakov ali študentov,
  • da KP VIZ ureja prakso dijakov in študentov
  • da KP VIZ določa, da se dijaku ali študentu na praksi določi mentorja, pri tem pa KP VIZ posebnih pogojev za tega mentorja ne določa, iz česar se da sklepati, da mentor dijaku ali študentu lahko tudi zaposleni, ki nima naziva, kot je določen za mentorja pripravniku, verjetno pa je smiselno, da je mentor v takih primerih oseba, ki pozna delovno področje.

Nazaj