Neizvajanje dodatne strokovne pomoči (DSP), ker starši ne podpišejo IP-ja ali ga ne vrnejo

04. 12. 2023 | Avtor: mag. Domen Petelin

Vprašanje:

Dogaja se nam, da tim pripravi IP, ki ga predstavimo staršem na sestanku. Ta dokument nato starši na sestanku ne želijo podpisati, ampak ga nesejo domov, da ga v miru preučijo. Dokument nam nato dlje časa ne vrnejo ali pa ga vrnejo s seznamom popravkov, ki niti niso v skladu z izdanim mnenjem in/ali odločbo, prav tako se s temi popravki ne strinjajo člani strokovne skupine. Posledično s tem se tudi zamika časa izvajanja DSP-ja, saj si brez dokončne verzije ne upamo začeti izvajati DSP. Kako ravnati?

Odgovor:

Za pripravo in spremljanje izvajanja individualiziranega programa imenuje ravnatelj šole, v katero je vključen otrok s posebnimi potrebami, v skladu s prvim odstavkom 37. člena Zakona o usmerjanju otrok s posebnimi potrebami strokovno skupino, ki jo sestavljajo strokovni delavci, ki bodo sodelovali pri izvajanju vzgojno-izobraževalnega programa. V pripravo in spremljanje individualiziranega programa morajo biti vključeni starši ter otrok s posebnimi potrebami, upoštevaje njegovo zrelost in starost, kar izhaja iz četrtega odstavka 36. člena Zakona o usmerjanju otrok s posebnimi potrebami,

Kot sem že večkrat poudaril pri svojih odgovorih, individualizirani program je dokument, ki ga pripravijo strokovni delavci šole, v katero je vključen otrok s posebnimi potrebami. Starši in otrok s posebnimi potrebami pri pripravi individualiziranega programa »zgolj« sodelujejo in imajo pravico predlagati posamezne spremembe oz. dopolnitve individualiziranega programa, vendar imajo pri morebitnem upoštevanju predlaganih sprememb zadnjo in končno besedo člani strokovne skupine za pripravo individualiziranega programa, torej strokovni delavci, ki bodo sodelovali pri izvajanju vzgojno-izobraževalnega programa za konkretnega učenca oz. dijaka s posebnimi potrebami.

Praksa, ki jo imate na vaši šoli, da si brez končne verzije individualiziranega programa, ne upate izvajati dodatne strokovne pomoči, ni ustrezna. Niste dolžni čakati dlje časa na popravke staršev in zaradi tega nikakor ne sme prihajati do zamika časa izvajanja dodatne strokovne pomoči, saj se s tem kršijo pravice otroka s posebnimi potrebami, ki izhajajo iz izvršljive in dokončne odločbe o usmeritvi.

Nazaj